more_horiz
Gospodarka

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. Wydłużony nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 13:30
846 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 maja br. W wypełnieniu dokumentów bezpłatnie pomagają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego - przypomina Agencja.
Można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie.
Można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie.Foto: shutterstock/ grafvision

Nabór prowadzony jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,265 mln rolników.

Według rzecznika ARiMR Pawła Wojcieszaka, kampania zbierania wniosków przebiega normalnie, a z analiz wynika, że co roku kumulacja składania wniosków przypada na ostatni tydzień.

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu tzw. ekoschematy. Wypełnienie tych dokumentów może części rolników sprawiać trudności, dlatego eksperci z ODR-ów bezpłatnie pomagają rolnikom w ich złożeniu. Na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego opublikowane zostały informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników.

Rzecznik zapewnił, że rolnicy są zainteresowani ubieganiem się o środki przeznaczone na realizację ekoschematów, 30 proc. złożonych wniosków dotyczy tej płatności - poinformował. Wymienił, że m.in. spore zainteresowanie jest dopłatami z tytułu dobrostanu zwierząt oraz na tzw. rolnictwo węglowe, które obejmuje m.in. nawożenie obornikiem czy ekstensywne użytkowanie łąk.

Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji.

Nabór przedłużony

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 17 lipca 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 25 lipca 2023 r.

W tym roku rolnik można ubiegać się o dopłaty w formie płatności bezpośrednich m.in. o podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatności za realizację ekoschematów, wsparcie dochodów związanych z hodowlą i uprawą roślin; o dopłaty dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW);płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesioniowe.

ARiMR poinformowała, że dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło prawie 19,94 mld zł. Z tej kwoty 16,8 mld zł to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Agencja przypomina rolnikom, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib


REKLAMA