Transport przez Dunaj i Morze Czarne. Ukraińcy chcą eksportować więcej zboża
Ukraina we wrześniu br. wyeksportowała 3,6 mln ton produkcji rolnej, głównie przez porty na Dunaju, ale nie jest to wystarczające, bo sektor rolniczy potrzebuje eksportu na poziomie 6 mln ton miesięcznie - powiedział minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski na spotkaniu z ministrami z UE.
2023-10-24, 12:26
- Powinniśmy eksportować około 6 mln ton miesięcznie, by utrzymać nasze rolnictwo jako kluczową gałąź gospodarki - powiedział Solski podczas posiedzenia rady ds. rolnictwa (która zrzesza ministrów z krajów UE) w Luksemburgu 23 października.
Agencja Interfax-Ukraina opublikowała we wtorek komunikat z jego wystąpienia. Minister poinformował, że ogółem we wrześniu br. eksport produkcji rolnej sięgnął 3,6 mln ton, i podkreślił, że nie wystarcza to do wywiezienia całej produkcji przeznaczonej na eksport. Do osiągnięcia wskaźnika 6 mln ton niezbędne jest "przywrócenie pełnowartościowej pracy portów głębokowodnych w aglomeracji Odessy" - ocenił.
Drogi eksportu
- Nasza produkcja eksportowana jest teraz głównie przez Dunaj, poprzez Rumunię. Jesteśmy szczerze wdzięczni kolegom rumuńskim na zrozumienie, wsparcie i współpracę - mówił Solski. Według podanych przez niego liczb przez porty na Dunaju wysłano 2,4 mln ton produkcji rolnej w sierpniu br. i nieco mniej - 2,3 mln ton - we wrześniu br.
Przez Morze Czarne, poprzez tzw. korytarz humanitarny, działający od sierpnia br., do tej pory zdołano wysłać około 700 tys. ton zboża, głównie do krajów europejskich i afrykańskich - poinformował minister. Od czasu uruchomienia korytarza wpłynęło tą trasą do portów ukraińskich 38 statków, a wypłynęło ponad 30, z tym że nie wszystkie z nich przewoziły zboże - wyjaśnił.
Tymczasowy korytarz humanitarny, biegnący wzdłuż zachodnich wybrzeży Morza Czarnego, został utworzony przez Ukrainę po wycofaniu się Rosji w lipcu br. z tzw. umowy zbożowej, na mocy której mimo wojny kontynuowany był eksport żywności z Ukrainy droga morską. Tymczasowy korytarz nie dorównuje poprzedniej trasie ani pod względem wielkości, ani też pod względem bezpieczeństwa.
W połowie lipca br. Kreml wycofując się z umowy zbożowej, wprowadził de facto blokadę portów Ukrainy. Umowa, zawarta pod auspicjami ONZ, gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne i umożliwiła eksport ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż w okresie od lipca 2022 roku.
- Szef rolniczej "Solidarności": po wyborach mamy obawy o przyszłość rolników
- Rosjanie kradną zboże i metale z portu w Mariupolu. "Nadal grabią wszystko, co mogą"
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA