Kopalnia KGHM w Chile otwarta. Największa polska inwestycja zagraniczna kosztowała 4 mld dolarów

Gigantyczna polska inwestycja w Ameryce Południowej otwarta. Z udziałem prezydent Chile, KGHM uroczyście uruchomił kopalnię miedzi Sierra Gorda zbudowaną razem z japońskim inwestorem za 4 miliardy dolarów. Kopalnia będzie nosiła imię Ignacego Domeyki - słynnego polskiego geologa, inżyniera i podróżnika. To największa polska inwestycja zagraniczna.

2014-10-02, 14:04

Kopalnia KGHM w Chile otwarta. Największa polska inwestycja zagraniczna kosztowała 4 mld dolarów

Posłuchaj

Puls Gospodarki część 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Grażyna Piotrowska - Oliwa wiceprezydent Pracodawców RP, Maciej Grelowski z Business Centre Club, Adam Czerniak z SGH i Centrum Analityczne Polityka Insight (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu tego roku. Wcześniej by przygotować kopalnię, usunięto 192 mln ton piachu i skał.
Podczas inaugurującego wystąpienia Herbert Wirth - prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki - polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwano kopalnię.

Maciej
Maciej Grelowski z Business Centre Club; Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNIG, wiceprezes Pracodawców RP; Adam Czerniak, SGH z Centrum Analityczne Polityka Insight

 

Koszt budowy kopalni to 4 mld dolarów

Koszt tej inwestycji to ponad 4 miliardy dolarów. Grażyna Piotrowska - Oliwa wiceprezydent Pracodawców RP cieszy się, że mamy takie inwestycje, ale przypomina, że nie zawsze kończą się one sukcesem finansowym - przykład zakupu rafinerii w Możejkach przez PKN Orlen - i zastanawia się, jak będzie tym razem.

- Chciałabym zobaczyć, jaka będzie efektywność tej inwestycji w dłuższym. Niewiele się o tym mówi, że koszt inwestycji wzrósł o 50 proc. w porównaniu do zakładanego budżetu dwa lata temu. Nie mówimy o 100 mln dolarów, tylko 1,5 mld dolarów w samej inwestycji. Ceny miedzi na świecie nie sprzyjają -  wyjaśnia rozmówczyni.

REKLAMA

Grażyna Piotrowska - Oliwa wiceprezydent Pracodawców RP: o kosztach inwestycji KGHM

 

Potrzebne wsparcie państwa

Maciej Grelowski z Business Centre Club przypomina, że jest wiele firm średniej wielkości, które z powodzeniem rozwijają się za granicą, w branżach nowoczesnych technologii chociażby. Jednocześnie dodaje, że nasza dyplomacja gospodarcza musi robić zdecydowanie więcej aby pomóc naszym przedsiębiorcom zaistnieć za granicą.

- Wzmocnienie roli gwarancji finansowych dla polskich  przedsiębiorców działających zagranicą jest ważnym elementem wsparcia systemowego dla firm – podkreśla gość.

REKLAMA

Maciej Grelowski z Business Centre Club: o roli państwa w inwestycjach zagranicznych

 

Jak inwestować zagranicą?

- Najpierw trzeba zbadać rynek, a dopiero potem inwestować - wyjaśnia Adam Czerniak z SGH i Centrum Analityczne Polityka Insight.

REKLAMA

Adam Czerniak z SGH i Centrum Analityczne Polityka Insight: inwestycje bezpośrednie na samym końcu

 

Dlatego tak ważne jest odkrywanie przez polskich przedsiębiorców rynków azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich. Pomagają w tym programy rządowego wsparcia Co China, czy Go Africa, ale to wciąż za mało.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej