W PKN Orlen z Programu Dobrowolnych Odejść skorzysta 246 pracowników

Do rozpoczętego w PKN Orlen w ramach restrukturyzacji Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) pracowników zgłosiło się 246 osób, czyli o 66 więcej niż zakładano. Wszystkie złożone przez pracowników wnioski w sprawie odejść zostały zaakceptowane.

2015-03-02, 15:40

W PKN Orlen z Programu Dobrowolnych Odejść skorzysta 246 pracowników
Koncesja, którą otrzymał PKN Orlen, uprawnia do obrotu z zagranicą wszystkimi głównymi paliwami ciekłymi . Foto: materiały prasowe, PKN Orlen

W związku z przekroczeniem szacowanej wcześniej na 180 osób liczby pracowników objętych PDO, płocki koncern będzie uzupełniał powstające wakaty rekrutacją - poinformowała spółka.
- W PKN Orlen zakończony został etap składania deklaracji PDO przez pracowników objętych procesem restrukturyzacji. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba 246 złożonych deklaracji przekroczyła spodziewany limit - 180. Po przeprowadzonej analizie zaakceptowane zostały wszystkie wnioski - podało biuro prasowe spółki.
Jak zaznaczył płocki koncern, "w zakresie odejść ponadlimitowych proces rozwiązywania umów będzie rozłożony w czasie, uzupełniony rekrutacją nowych pracowników i płynny - by zachować ciągłość pełnej i bezpiecznej obsługi stanowisk produkcyjnych".
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ramach PDO wnioski złożyli pracownicy PKN Orlen z najdłuższym stażem pracy, np. wynoszącym 40-45 lat.
Kwota świadczeń dla jednej osoby nie może przekroczyć 95 tys. zł
Wcześniej PKN Orlen informował, że odejścia pracowników w wyniku zawieranych porozumień i złożonych wypowiedzeń w ramach PDO zakończą się najpóźniej 30 czerwca 2015 r., a kwota świadczeń dla jednej osoby, korzystającej z tej możliwości, zależna będzie od liczby rozpoczętych lat zatrudnienia w spółce, jednak nie może przekroczyć 95 tys. zł.
Porozumienie restrukturyzacyjne dające pracownikom PKN Orlen możliwość otrzymania dodatkowych odpraw związanych z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach PDO związki i zarząd spółki zawarły w połowie grudniu 2014 r.
Czterobrygadowy system organizacji czasu pracy
Według PKN Orlen, restrukturyzacja zatrudnienia związana jest tam m.in. z wprowadzonym od 1 stycznia 2015 r. w zakładzie głównym w Płocku czterobrygadowym systemem organizacji czasu pracy zamiast dotychczasowego pięciobrygadowego. Spółka wyjaśniała, że nowy system ma zlikwidować luki wynikające z nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie.
PKN Orlen tłumaczył, że system czterobrygadowy wprowadzono wcześniej w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu: Orlen Lietuva (Litwa) oraz Litvinow i Kralupy (Czechy), a także w dwóch zakładach w Polsce - Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze, obecnie Orlen Południe.

PAP, awi

/

Polecane

Wróć do strony głównej