Czy Chiny pogrążą polskie górnictwo?
Na rynkach światowych tanieje węgiel, przez co rentowność naszych kopalń jest coraz niższa. A koncerny energetyczne nie są zainteresowane finansowaniem Nowej Kompanii Węglowej. Do tego dochodzi spowolnienie chińskiej gospodarki. O wpływie tych czynników na sytuację w polskim górnictwie mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.
2015-08-26, 07:42
Posłuchaj
- Gospodarka chińska jest drugą na świecie, a pierwszą gospodarką proeksportową. Ten rok gospodarka chińska może zaś zakończyć katastrofalnym jak na nią wzrostem 4 proc. – przewidywał wicepremier. – Do tego mamy dramatyczne spadki cen węgla – dodał.
Rządowy program dla górnictwa
Jak podkreślał w radiowej Jedynce Janusz Piechociński, z tego względu polskie górnictwo potrzebuje realizacji rządowego programu i zadań z nim związanych również po stronie kierownictwa kopalń i związków zawodowych.
- Same protesty nic tutaj nie dadzą, jeśli polski węgiel jest pod presją tak taniego surowca na świecie – mówił Janusz Piechociński.
Nie odchodzimy zupełnie od węgla
Wicepremier, mówiąc o strategii energetycznej Polski, podkreślił w „Sygnałach dnia”, że w naszym miksie energetycznym nadal jest dużo miejsca na węgiel.
REKLAMA
- Na pewno trzeba jednak rozbudowywać energetykę odnawialną – mówił Janusz Piechociński. – Przyjęta ustawa o OZE daje do tego impuls i uwalnia zamrożone dotychczas środki na ten rodzaj inwestycji – dodał.
Założenia projektu "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Janusz Piechociński przedstawi dziś w Ministerstwie Gospodarki o godzinie 11.
Jedynka, awi
REKLAMA