Nowy zarząd Tauronu zainteresowany kupnem aktywów kopalni Brzeszcze
Nowy zarząd Tauron Polska Energia potwierdza zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i deklaruje chęć powrotu do rozmów na ten temat ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W przetargu na zakup aktywów liczy się już tylko spółka celowa Tauronu – RSG.
2015-10-02, 14:53
SRK, która w środę zawiesiła prowadzone z nią negocjacje, teraz chce je wznowić jak najszybciej.
- Po analizie przebiegu dotychczasowych prac nad przejęciem aktywów KWK Brzeszcze, w tym zaawansowania negocjacji mających na celu ustalenie warunków kupna zakładu, deklarujemy wolę dalszych rozmów – powiedział, cytowany w komunikacie, nowy prezes Tauronu Jerzy Kurella, który zastąpił odwołanego w czwartek przez radę nadzorczą Dariusza Luberę.
- Liczymy, że SRK jest gotowa do szybkiego wznowienia negocjacji. Mamy nadzieję również, że do stołu negocjacyjnego usiądzie strona społeczna - dodał prezes.
Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie
Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy Tauron – w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.
Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez SRK – zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi.
Powiązany Artykuł
![Mariusz Lubera 1200.jpg](http://static.polskieradio.pl/images/9f5ce50d-2f65-462b-b8fc-b35ea2a011c4.jpg)
Tauron: zmiany w kierownictwie. Stanowiska stracili prezes i dwóch wiceprezesów
Tauron podpisał list intencyjny ws. nabycia aktywów zakładu
W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tego zakładu, 4 sierpnia określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację.
Wstępne oferty w przetargu na sprzedaż aktywów kopalni Brzeszcze, ogłoszonym w sierpniu przez SRK, złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się z postępowania. Ta ostatnia spółka ma przystąpić do RSG, w której udziały obejmie też Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica.
Rozmowy kontynuowano więc wyłącznie z RSG. Tydzień temu SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę spółki celowej Tauronu za "respektującą interes Skarbu Państwa". Rozmowy z tym podmiotem, jak poinformowano, będą jednak kontynuowane w trosce o los górników z kopalni Brzeszcze i ich rodzin.
Zawieszenie negocjacji
W środę wieczorem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji z RSG, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji. W czwartek - na krótko przez ogłoszeniem zmian w zarządzie Tauronu - przedstawiciele Tauronu i RSG wyrazili zaskoczenie zawieszeniem negocjacji. W ich ocenie to niezrozumiała decyzja, która stanowi zagrożenie dla podpisania umowy.
- Jeszcze dzisiaj chcemy ustalić zasady powrotu do rozmów. Widać, że obydwie strony chcą, by właściwe negocjacje zostały wznowione jak najszybciej i mamy nadzieję, że właśnie tak się stanie - powiedział w piątek rzecznik SRK Witold Jajszczok.
Według mediów to właśnie zakup kopalni Brzeszcze jest tłem czwartkowych zmian w zarządzie Tauronu.
PAP, awi
REKLAMA