Nowy prezes Taurona Remigiusz Nowakowski zapowiada aktualizację strategii

2015-12-10, 14:13

Nowy prezes Taurona Remigiusz Nowakowski zapowiada aktualizację strategii
Remigiusz Nowakowski, prezes grupy Tauron Polska Energia. Foto: Mat. prasowy Tauron Polska Energia

Kluczowym działaniem nowego zarządu Taurona będzie aktualizacja strategii. ̶ Oprócz zdefiniowania celów biznesowych zamierzamy również rozpocząć gruntowną reformę struktury grupy kapitałowej, tak aby uprościć model zarządzania i jak najlepiej wykorzystać synergie wewnątrzorganizacyjne - mówi wnp.pl Remigiusz Nowakowski, prezes grupy Tauron Polska Energia.

W ciągu kilku tygodni zamierzamy ogłosić nowy program poprawy efektywności - zapowiada.

Zmiana zarządu to kolejne istotne wydarzenie w Grupie Tauron w ciągu ostatnich tygodni. Czy to już koniec zawirowań czy akcjonariusze mogą zakładać, że to już czas stabilizacji?

̶ W mojej ocenie ostatnie zmiany to w pewnym sensie odpowiedź na oczekiwania akcjonariuszy. Do zarządu powołani zostali ludzie, którzy dobrze rozumieją obecną sytuację rynkową i wyzwania, które stoją przed polską energetyką.

Warto zauważyć, że członkowie zarządu w aktualnym składzie to osoby z dużym doświadczeniem na rynku energetycznym, dobrze znające jego specyfikę. Dostaliśmy silny mandat do działania, z którym wiąże się jednocześnie wielka odpowiedzialność.

Mogę obiecać, że będziemy ciężko pracować, aby odzyskać zaufanie inwestorów. Naszym celem jest zapewnienie spółce perspektyw dalszego rozwoju, tak aby w przyszłości Tauron odgrywał istotną rolę w sektorze elektroenergetycznym w Europie.

Obejmuje Pan stery spółki w trudnym momencie dla niej, ale także dla całego rynku kapitałowego. Ma Pan receptę, jak odwrócić ten negatywny trend?

̶ Chcę podkreślić, że nowy zarząd rozpoczyna pracę w spółce, której sytuacja finansowa jest relatywnie dobra, aczkolwiek z uwagi na zachodzące zmiany rynkowe oraz realizowany program inwestycyjny wymaga stabilizacji w dłuższym okresie.

Przed kilkunastoma dniami Tauron podpisał umowy dotyczące nowego programu emisji obligacji z bankami komercyjnymi i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu zyskał dostęp do finansowania na poziomie blisko 6,7 mld zł. Co warte zaznaczenia - dopuszczalny wskaźnik dług netto/EBITDA został ustalony na poziomie 3,5x. To bardzo ważny element stabilnej pozycji finansowej Grupy, ale zdajemy sobie sprawę, że to tylko jeden z czynników decydujących o sukcesie firmy.

Przed nami wiele pracy i nie będziemy zwlekać z podejmowaniem decyzji, nawet jeśli będą trudne. Naszym priorytetem będzie dobro spółki i interes wszystkich jej akcjonariuszy. Zamierzamy prowadzić otwarty dialog z akcjonariuszami.

Tauron, jako spółka z WIG20, jest ważnym ogniwem rynku kapitałowego i tę strategiczną rolę traktujemy jako bardzo ważne zobowiązanie. Będziemy słuchać głosu wszystkich akcjonariuszy - także mniejszościowych, zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak indywidualnych.

Jakie będą pierwsze działania nowego zarządu?

̶ Kluczowym działaniem będzie aktualizacja strategii spółki. Oprócz zdefiniowania celów biznesowych zamierzamy również rozpocząć gruntowną reformę struktury grupy kapitałowej, tak aby uprościć model zarządzania i jak najlepiej wykorzystać synergie wewnątrzorganizacyjne.

W ciągu kilku tygodni zamierzamy ogłosić nowy program poprawy efektywności. Program będzie obejmować lata 2016-2018, a szacowane oszczędności w tym okresie wyniosą co najmniej 1 mld zł. Oszczędności te będą ważnym elementem generowania wzrostu wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach.

Co z programem inwestycyjnym? Czy będzie realizowany w dotychczasowej formie?

̶ Dokładnie przeanalizujemy wszystkie prowadzone i planowane projekty inwestycyjne. Musimy znaleźć optymalną ścieżkę rozwoju dla Taurona, która wpisze się w strategię energetyczną Polski, ale przede wszystkim przyniesie korzyści dla spółki i jej akcjonariuszy w postaci wzrostu wartości. Nie inaczej będzie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Kluczowym elementem przy ocenie każdego projektu będzie jego efektywność. Nie wykluczamy więc modyfikacji dotychczasowego podejścia.

Sądzę, że jednym z pierwszych naszych działań będzie dokładny przegląd całego portfolio projektów inwestycyjnych. Mogę sobie wyobrazić scenariusz, w którym zamrozimy niektóre projekty lub całkowicie z nich zrezygnujemy. Konkretne decyzje będziemy podejmować po przeprowadzeniu szczegółowej analizy. Mogę obiecać, że postaramy się zrobić to możliwie szybko, aby spółka wróciła na właściwe tory i ścieżkę rozwoju - także jeśli chodzi o jej wycenę giełdową.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Polecane

Wróć do strony głównej