X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Azoty Puławy wybudują blok węglowy zamiast elektrowni gazowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:05
Nowy blok zasilany węglem w istniejącej elektrociepłowni zamiast elektrowni gazowej zamierza wybudować Grupa Azoty Puławy. Blok węglowy będzie dostosowany do potrzeb zakładów – podkreślił prezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek.
Przy projektowaniu elektrowni gazowej nie zostały uwzględnione koszty związane z jej przyłączeniem do sieci cieplnej, wodnej, kanalizacyjnej i innymi instalacjami zakładów. To spowodowałoby w praktyce podwojenie nakładów inwestycyjnych na całość projektu
Przy projektowaniu elektrowni gazowej nie zostały uwzględnione koszty związane z jej przyłączeniem do sieci cieplnej, wodnej, kanalizacyjnej i innymi instalacjami zakładów. To spowodowałoby w praktyce podwojenie nakładów inwestycyjnych na całość projektu Foto: Wikimedia Commons, Kowal_kowal

„Grupa Azoty Puławy będzie budowała blok węglowy dopasowany do swoich potrzeb, bez sprzedaży energii elektrycznej na zewnątrz” – powiedział Janiszek we wtorek na konferencji prasowej w Puławach.

Grupa rezygnuje z technologii gazowej na rzecz węglowej

W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty Puławy podjęła decyzję o zamknięciu przetargu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe. Jednocześnie rada nadzorcza spółki udzieliła zarządowi zgody na rozpoczęcie przygotowań do budowy bloku energetycznego zasilanego węglem kamiennym. Blok ma zapewnić dostawy energii elektrycznej i ciepła dla Grupy Azoty Puławy.

Blok gazowy był za duży dla Azotów. Trzy czwarte energii elektrycznej trzeba byłoby sprzedać

Elektrownia gazowa miała kosztować ponad 1,1 mld zł. W ubiegłym roku wydane zostało pozwolenie na jej budowę, która miała zakończyć się w 2019 r. W przetargu na wykonawcę wpłynęły dwie oferty, od spółek GE Power i Siemens.

Janiszek powiedział, że planowana wcześniej elektrownia byłaby zbyt duża jak na potrzeby puławskich zakładów. Wytwarzałaby bardzo dużą nadwyżkę energii elektrycznej; trzy czwarte wyprodukowanej energii trzeba byłoby sprzedawać na wolnym rynku. „W 2014 r. popełniono zaniechania przy analizie tego, czego potrzebuje grupa Puławy, nasze linie produkujące nawozy i chemię” – powiedział Janiszek.

„Analitycy rozumieją dzisiaj, że ten blok dla naszej spółki był za duży. Dlatego, że nasz biznes potrzebuje ciepła, pary technologicznej, tego się nie kupi na zewnątrz, a nie energii, gdzie trzy czwarte(...) trzeba ulokować na rynku po cenie wyższej niż dzisiejsza” – dodał Janiszek.

Zaznaczył, że elektrownia gazowa nie gwarantowałaby nadwyżek ciepła, co groziłoby postojami przy ewentualnych awariach, bądź przerwach remontowych.

Budowa bloku gazowego przyniosłaby poważne konsekwencje dla spółki i całej Grupy Azoty – zaznaczył Janiszek. Przypomniał, że w 2014 r. ze spółki, która miała budować elektrownię Puławy wycofała się spółka z grupy PGE. W tej sytuacji cała odpowiedzialność za dostarczenie zakontraktowanej energii elektrycznej odbiorcom zewnętrznym spadłaby na Azoty Puławy, przy braku mocy rezerwowych.

Janiszek dodał, że przy projektowaniu elektrowni gazowej nie zostały uwzględnione koszty związane z jej przyłączeniem do sieci cieplnej, wodnej, kanalizacyjnej i innymi instalacjami zakładów. To spowodowałoby w praktyce podwojenie nakładów inwestycyjnych na całość projektu – ocenił.

Blok węglowy będzie mniej kosztowny i na „miarę” dla Puław

Planowany blok węglowy ma mieć moc około 90 MWe. Powstanie w istniejącej elektrociepłowni, gdzie już jest pięć kotłów. Będzie wykorzystywał istniejące już systemy dostarczania węgla, tanio da się go zintegrować z już istniejącymi instalacjami – zapewnił Janiszek.

„Część energii będziemy kupowali na rynku, natomiast całość ciepła będziemy mieli zapewnione z odpowiednią rezerwą” – zaznaczył.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy ma być zorganizowany przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego bloku – zapowiedział Janiszek. Nie podał kosztów nowego bloku węglowego, powiedział jedynie, że będą one znacznie niższe od planowanej wcześniej elektrowni gazowej. Przy pozyskiwaniu węgla Puławy planują współpracować z oddaloną o 80 km kopalnią w Bogdance.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Puławy energetyka węgiel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak