W Senacie nowela ustawy o OZE. Zmniejszy wsparcie dla alternatywnych źródeł energii
Senatorowie zajmują się nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Regulacja zmniejsza wsparcie dla alternatywnych źródeł. Sprzyja za to sprzedawcom energii elektrycznej i energochłonnemu przemysłowi.
2017-07-26, 19:50
Posłuchaj
Głosowanie w tej sprawie odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu.
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski odpowiadając na pytania senatorów, powiedział, że nowelizacja ma skłonić rynku energii podmioty do rezygnacji handlu certyfikatami poza giełdą do przeniesienia się na parkiet. Jego zdaniem, jeżeli jakaś regulacja jest pożyteczna i może przejść szybko przez parlament, to czekanie z wprowadzeniem przepisów oznacza brak rozwiązania problemu przez kolejne miesiące. Wiceminister zastrzegł, że proponowana regulacja nie jest zagrożona sprzeciwem Brukseli.
Senator Mieczysław Augustyn z Platformy Obywatelskiej jest zdziwiony szybkim tempem uchwalania zmian w ustawie o odnawialnych źródłach. Rozmówca IAR wskazuje, że rządzący zapowiedzieli na wrzesień dużą nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Senator zastanawia się, dlaczego w Sejmie tak szybko dyskutowano o tej zmianie, bez udziału zainteresowanych stron, skoro nie ma zagrożenia dla budżetu czy groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
Sprzedawca energii elektrycznej powinien mieć odpowiednią do sprzedaży liczbę certyfikatów świadczących o pochodzeniu energii ze źródeł odnawialnych. Może je kupić bądź pieniądze przeznaczyć na tak zwaną opłatę zastępczą. Regulacja obniża jej cenę z ponad 300 złotych za MWh do około 43-45 złotych (125 procent średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł za MWh). Cena rynkowa tak zwanych zielonych certyfikatów, która w 2012 roku wynosiła ponad 280 złotych, obecnie spadła do około 35 złotych.
REKLAMA
IAR, jk
REKLAMA