Orkan Grzegorz nad Polską. Jak ubiegać się o bonifikatę za brak prądu?

Orkan Grzegorz, który przeszedł nad Polską, pozbawił energii eletrycznej tysiące gospodarstw domowych. Za brak prądu należy nam się bonifikata. W jakich sytuacjach i jak się o nią ubiegać, wyjaśnia Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Dariusz Kowalczuk, specjalista z Departamentu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Regulacji Energetyki.

2017-10-30, 14:10

Orkan Grzegorz nad Polską. Jak ubiegać się o bonifikatę za brak prądu?

Po weekendowych wichurach prądu wciąż nie ma ok. 35 tysięcy odbiorców, informuje  w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzegając jednocześnie nadal przed silnym wiatrem, szczególnie we wschodniej części kraju.

Największa liczba gospodarstw domowych pozbawionych energii elektrycznej, jak informuje RCB, jest na Dolnym Śląsku - 7,5 tysiąca, w Małopolsce - około 3 tysiące i na Śląsku - 2,7 tysięcy.

REKLAMA

W wyniku wichury nie masz prądu? Należy ci się bonifikata

Za brak prądu zaś nie tylko firmom, ale i klientom indywidualnym, należy się bonifikata wyjaśnia Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Dariusz Kowalczuk, specjalista z Departamentu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Regulacji Energetyki.

- W przypadku niedotrzymania określonych parametrów dostarczanej energii, odbiorcy przysługują bonifikaty i upusty zgodnie ze stawkami określonymi w taryfie przedsiębiorstwa. Bonifikaty przysługują jednak dopiero w przypadku przekroczenia dopuszczalnego czasu trwania przerw – podkreśla ekspert URE.

O bonifikatę musimy upomnieć się sami

O taką bonifikatę powinniśmy wystąpić do przedsiębiorstwa energetycznego sami.

Aby otrzymać rekompensatę, musimy samodzielnie złożyć pisemny wniosek w biurze obsługi klienta naszego dostawcy prądu. Można też przesłać go pocztą lub wysłać drogą elektroniczną.

REKLAMA

- Przedsiębiorstwo po rozpatrzeniu wniosku i uznaniu jego zasadności udziela bonifikaty w wysokości określonej w firmowej taryfie – wyjaśnia Dariusz Kowalczuk.

Można się również starać o odszkodowanie

Oprócz bonifikat za ograniczenia w dostawie prądu można zwracać się do operatora przesyłowego o wypłatę odszkodowania za straty powstałe w wyniku braku czy ograniczeń zasilania, dodaje ekspert z URE.

- Przedsiębiorstwo energetyczne odpowiada za szkody na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że konsument musi wykazać w złożonym wniosku poniesioną konkretną szkodę z winy lub niestaranności przedsiębiorstwa, a także określić jej wysokość w nieprzekraczalnym terminie 180 dni od dnia zniesienia ograniczeń. Jeżeli przedsiębiorstwo odmówi nam wypłacenia bonifikaty, możemy skierować sprawę do sądu – tłumaczy Dariusz Kowalczuk.

W razie problemów można zgłosić się do URE

Z reklamacjami należy zawsze zwracać się do biura obsługi klienta danego dostawcy energii elektrycznej.

REKLAMA

- Zalecamy także kontakt z Oddziałem Terenowym URE, gdzie istnieje możliwość złożenia skargi na przedsiębiorstwo z powodu niedotrzymania parametrów granicznych dostarczanej energii – radzi ekspert.

Zatem w razie kłopotów z upominaniem się o swoje prawa u dostarczyciela prądu, można zgłosić się po wsparcie do URE.

Anna Wiśniewska  

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej