Koniec łupków w Polsce? San Leon ogłosił kapitulację

2017-12-01, 08:55

Koniec łupków w Polsce? San Leon ogłosił kapitulację
Gaz łupkowy (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com

Spółka San Leon, czyli niegdyś jeden z największych entuzjastów poszukiwania w Polsce gazu łupkowego zwrócił państwu dwie ostatnie koncesje - informuje piątkowy "Puls Biznesu".

Jak podaje gazeta, w środę 29 listopada San Leon zwrócił Ministerstwu Środowiska dwie ostatnie koncesje łupkowe z polskiego portfolio - Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest odwiert Lewino. Według "Rz" San Leon mógł na nich pracować aż do 2020 r., ale nie znalazł partnera zainteresowanego takim projektem.

"Czas łupków Polsce się skończył" - ocenia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.

Odłożenie planów wydobycia gazu z łupków na półkę

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiadał, że projekt łupkowy może wrócić, ale za kilka lat.

"

Mateusz Morawiecki Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

- Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu łupkowego w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki.

Pozyskiwanie gazu z łupków w Polsce okazało sie nieopłacalne

Taka reaktywacja łupków jest możliwa, ale raczej kilkanaście lat, oceniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji.

- Jedyne co wydaje się sensowne w tej sytuacji, to odłożenie tego projektu na później. Należy założyć, jak w większości technologii energetycznych, czy ogólnie innowacyjnych, że cena podejmowanych działań powinna spadać w przyszłości. Tu zastrzeżenie: w jakiej przyszłości, co to znaczy, czy to jest kwestia dwóch – trzech lat? Chyba trochę dalszej perspektywy. Ta właśnie technologia amerykańska pozyskiwania gazu, czyli szczelinowanie hydrauliczne może być bardziej opłacalne niż pozyskiwanie gazu w sposób konwencjonalny. Wyjściem wydaje się odłożenie tego projektu i może powrót, kiedy te technologie będą znacznie lepsze, tańsze, bardziej efektywne – mówił ekspert.

Polska z wydobyciem gazu z łupków wiązała ogromne nadzieje i na duże zyski, i na dywersyfikację dostaw gazu. Niestety okazało się, że pozyskanie gazu z łupków w Polsce nie jest opłacalne, ze względu na fakt, że gaz łupkowy w Polsce zalega bowiem na znacznie większej głębokości niż w USA, a także ze względu na spadek światowych cen gazu.

PAP/NRG, awi

Polecane

Wróć do strony głównej