Inicjatywa Trójmorza: region uniezależnia się od rosyjskiego gazu

2018-09-18, 18:24

Inicjatywa Trójmorza: region uniezależnia się od rosyjskiego gazu
Przepustowość interkonektora gazowego w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3/r, w kierunku Słowacji: 4,7 mld m3/r.Foto: Mat. pras. Gas System

Jednym z tematów inicjatywy Trójmorza był wciąż aktualny problem uzależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu. Stąd mówiono na nim nie tylko o zagrożeniu gazociągiem Nord Stream, ale i inicjatywach stworzenia systemu gazowego w regionie, opartego o paliwo z USA czy z Morza Północnego. Dzisiaj na Słowacji rozpoczęto budowę interkonektora gazowego łączącego Polskę z naszym połydniowym sąsiadem.

Posłuchaj

Podczas obrad szczytu w Bukareszcie premier podkreślił, że przygotowano już około 70 projektów. Dodał, że szczególnie ważna jest dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do krajów środkowej Europy./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki na marginesie szczytu Trójmorza w Bukareszcie rozmawiał we wtorek z amerykańskim ministrem energetyki Rickiem Perrym. "Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Morawiecki we wtorek wziął udział w trzecim szczycie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie; podczas szczytu uczestniczył w sesji plenarnej, która dotyczyła współpracy państw Inicjatywy w sferze energetyki, transportu oraz agendy cyfrowej.

Premier Mateusz Morawiecki: inicjatywy Trójmorza mają uniezależnić Europę Środkowo-Wschodnią od rosyjskiego gazu

− Rozmawiałem z nim, jak ważne jest doprowadzenie do faktycznej dywersyfikacji, uniezależniania Europy - ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej - od rosyjskiego gazu - podkreślił Morawiecki na konferencji prasowej.

 Zaznaczył, że inicjatywy Trójmorza mają też służyć uniezależnieniu Europy od gazu z Rosji.

Morawiecki o rozmowie z Perrym napisał też na Twitterze. "Bardzo obiecująca rozmowa na szczycie Trójmorza z Rickiem Perrym nt. projektów energetycznych i wspólnoty polsko-amerykańskiej. Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia" - podkreślił szef rządu.

Szef KE Jean-Claude Juncker o nowych gazociągach w naszym regionie

O potrzebie dostępności dostaw gazu po korzystniejszych cenach, mówił również goszczący na szczycie Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Jak zaznaczył, potrzeba większej łączności stosuje się także do dostaw energii, "a zwłaszcza gazu (ziemnego), który musi być dostępny w korzystniejszych cenach".

W jego ocenie, cele te zostaną osiągnięte po ukończeniu budowy gazociągu BRUA, łączącego Austrię, Bułgarię, Węgry i Rumunię, finansowanej ze środków unijnych.

Dzisiaj ruszyła budowa gazociągu łączącego systemy Polski i Słowacji

Dzisiaj ruszyła budowa słowackiej części transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu Polski i Słowacji.

Planowany interkonektor połączy tłocznię gazu w słowackiej miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w miejscowości Strachocina w Polsce. Projekt wspólnie realizują GAZ-SYSTEM oraz słowacki EUSTREAM.

Inwestycja ma służyć dywersyfikacji dostaw gazu, realizuje koncepcje Korytarz Północ-Południe w Unii

– Realizacja tej inwestycji stanowi ważny element strategii inwestycyjnej GAZ-SYSTEM. Wdrażamy kompleksowy program dywersyfikacji, który ma zapewnić Polsce zróżnicowanie tras i kierunków dostaw gazu. Chcemy także łączyć rynki, by dostawcy i odbiorcy działający w naszym regionie mieli dostęp do różnych źródeł gazu – podkreślił Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

Dzięki korytarzowi dostęp do nowych źródeł dostaw

Prezes Tomasz Stępień zaznaczył także, że budowa interkonektora między Polską i Słowacją wpisuje się w priorytetową koncepcję infrastrukturalną Unii Europejskiej, tj. realizację tzw. Korytarza Północ–Południe. – Dzięki jej wdrożeniu kraje naszego regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak np. Terminal LNG w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe – powiedział. – Przyczyni się to do budowy bezpiecznego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i całej Unii Europejskiej – dodał.

Inwestycja przyniesie korzyści również Polsce oraz Słowacji

Także minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podkreślił kluczowe znaczenie połączenia gazowego między Polską a Słowacją dla budowy niezależnego i konkurencyjnego rynku w gazu w regionie. – Cieszę się, że nasi słowaccy partnerzy dostrzegają znaczenie, jakie dla bezpieczeństwa i rozwoju ekonomicznego naszego regionu ma dywersyfikacja źródeł dostaw tego surowca. Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie wymierne korzyści zarówno Polsce, jak i Słowacji – zaznaczył.

Rastislav Ňukovič, prezes Eustream zwrócił uwagę, że budowa polsko-słowackiego połączenia gazowego to przykład doskonałej współpracy obu krajów i firm. – Budowany interkonektor stworzy nowe możliwości handlu gazem, które będą korzystne dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dziękuję naszym partnerom biznesowym i wszystkim zainteresowanym stronom za pomoc w realizacji tej ważnej europejskiej inwestycji o znaczeniu wspólnotowym – powiedział.

Nowe połączenie ma 165 kilometrów, budowa w Polsce rozpocznie się w 2019 r.

Jak czytamy w komunikacie Gas-System, planowany interkonektor połączy systemy przesyłowe obu krajów: słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie (woj. podkarpackie). Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja obejmuje także niezbędną rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę tłoczni w Strachocinie i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.

Długość całego połączenia wyniesie 165 km. Rozpoczęcie prac budowlanych w Polsce jest przewidziane w połowie 2019 roku.

W tle gazociąg Nord Stream

Premier Mateusz Morawiecki w stolicy Rumunii krytykował gazociąg Nord Stream 2; ocenił, że doprowadzi on do dalszej monopolizacji rynku gazowego. Morawiecki relacjonował, że ten temat poruszył również w rozmowie z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym.

Perry zapewnia: kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą liczyć na Stany Zjednoczone ws. energetyki

Perry podkreślał podczas konferencji prasowej w Bukareszcie, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą liczyć na Stany Zjednoczone jako na niezawodnego partnera w sprawach energetyki

Tegoroczny, trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza odbywał się w dniach 17-18 września w Bukareszcie, równolegle z Forum Biznesu dla sektorów transportowego, energetycznego i IT/ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Rick Perry przewodniczył amerykańskiej delegacji. Poprzedni szczyt Trójmorza miał miejsce w lipcu 2017 roku w Warszawie.

Inicjatywa Trójmorza zawiązała się w 2015 roku. W skład projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

NRG, IAR, PAP, komunikaty GAS System, jk

 

Polecane

Wróć do strony głównej