Startuje kampania "Wiem, czym oddycham"
O tym, że zanieczyszczone powietrze jest niezdrowe i że w Polsce mamy 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie już chyba wszyscy wiedzą. Na razie bardziej likwidujemy skutki niż przyczyny zjawiska, dlatego celem tegorocznej kampanii "Wiem, czym oddycham" jest promocja profilaktyki, zarówno w zakresie monitorowania jakości powietrza, jak i badań płuc.
2018-10-02, 12:45
Posłuchaj
Tym bardziej, że choroby powodowane przez smog są niezwykle kosztowne.
- Liczby osób, które chorują w związku z zanieczyszczonym powietrzem, tak naprawdę jeszcze nikt nie policzył - mówi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
- Trudno oszacować, ile kosztuje śmierć jednego człowieka, a ile śmierć 50 tysięcy osób. Natomiast choroby które zależą od oddychania zanieczyszczonym powietrzem sięgają miliardów złotych - dodaje dr Dąbrowiecki.
Kampanie, jak ta właśnie rozpoczęta, uwrażliwiają obywateli na problem. W całej Polsce powstaje sieć czujników monitorujących jakość powietrza
- W ubiegłym roku zamontowaliśmy 300 czujników. W tym roku chcemy zamontować kolejnych 100. Sieć czujników już działa, ale zależy nam na tym żeby wypełnić lokalne luki - podkreśla Monika Kulińska, prezes fundacji Aviva, organizatora kampanii.
REKLAMA
A jakość powietrza w sezonie grzewczym gwałtownie się pogarsza niemal wszędzie.
- Przekroczenia norm są nawet kilkusetkrotne - dodała Monika Kulińska.
Do 6 października trwają Dni Spirometrii - prawie w 250 placówkach zdrowia w całym kraju można bezpłatnie zrobić badania płuc. Lista placówek jest na stronie www.astma-alergia-pochp.pl
W Polsce na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi ponad 6 milionów pacjentów. Tylko połowa wie o swojej chorobie. Poza smogiem powodują ją także spaliny i dym z papierosów.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA