Kogeneracja oszczędza paliwo i chroni środowisko
O kogeneracji, czyli jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła oraz o jej praktycznym zastosowaniu, mówili w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki, Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii i Jarosław Ptaszek, współwłaściciel JMP Flowers, firmy produkującej m.in. orchidee.
2018-10-15, 21:00
Posłuchaj
Jak wyjaśnia wiceminister Dąbrowski, kogeneracja, to wytwarzanie w jednym procesie technologicznym energii elektrycznej i ciepła, dzięki czemu uzyskuje się dużą oszczędność użytego do tego paliwa pierwotnego, takich jak węgiel, gaz czy olej napędowy, oraz mniejszą emisję szkodliwych gazów.
W procesie kogeneracji wytwarza się kilkanaście procent energii elektrycznej w Polsce
Jak dodaje gość radiowej Trójki, obecnie przy wykorzystaniu kogeneracji wytwarza się w Polsce kilkanaście procent energii elektrycznej, ten proces wykorzystywany jest w przemyśle.
Na wdrożenie kogeneracji można uzyskać dofinansowanie, z którego skorzystała firma JMP Flowers – największy w naszym kraju producent kwiatów pod szkłem.
Energia ze spalania zmieniona w 90-95 proc. na energię elektryczna lub ciepło
Jak podkreśla współwłaściciel firmy, Jarosław Ptaszek, plusem kogeneracji w jego firmie jest jej sprawność, wynosząca 90-95 procent.
REKLAMA
− Czyli tyle energii uzyskiwanej z gazu jest zamieniana w ok. 45 procentach na energię elektryczną, a około 50 procent zamieniane jest na ciepło, mówi Ptaszek.
Spaliny CO2 przetwarzane przez rośliny na tlen
I dodaje, że w dodatku spaliny są oczyszczane i wtłaczane systemem rur do wszystkich roślin w szklarni, dzięki czemu dwutlenek węgla zamieniany jest w większości w tlen, co powoduje, że jest to bardzo ekologiczna instalacja.
Jarosław Ptaszek ocenia, że zastosowanie kogeneracji daje jego firmie kilka milionów złotych rocznie oszczędności.
Środki na dofinansowanie kogeneracji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko
Wiceminister Dąbrowski wyjaśnia, że środki na dofinansowanie kogeneracji pochodzą z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
REKLAMA
Wnioski na inwestycje w budowę nowych lub przebudowę i zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji można składać od 28 września (poddziałanie 1.6.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020).
Nabór projektów trwa do 26 listopada 2018 r., obecnie trwają prace zmierzające do wydłużenia okresu naboru do 28 grudnia 2018 r.
W ramach konkursu dofinansowanie mogą uzyskać m.in. przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, a także spółdzielnie mieszkaniowe.
Szczegóły dotyczące konkursu i składania wniosków można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Energii i portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu.
REKLAMA
Łączny budżet na dofinansowanie wynosi 90 mln zł.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA