Piotr Woźny: Obniżyłbym progi alertów smogowych

Pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny uważa, że trzeba obniżyć progi alertów smogowych. Rozmowy w tej sprawie są prowadozne z ministrami zdrowia i środowiska. 

2019-01-06, 12:32

Piotr Woźny: Obniżyłbym progi alertów smogowych
Są nowe formy rozliczenia dotacji dla ubiegających się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".Foto: shutterstock

Obniżenie progów smogowych spowoduje częstsze korzystanie z alarmowania, ale jest konieczne - powiedział w niedzielę Piotr Woźny. Zaznaczył w rozmowie z radiem ZET, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy z ministrami zdrowia i środowiska. - Przymiarka może się pojawić w ciągu dwóch-trzech miesięcy - dodał.

Pełnomocnik pytany był również o to, kiedy Polacy realnie odczują różnicę w jakości powietrza. Jak podkreślił, jest to proces, który zajmie "kilka długich lat". "Mam nadzieję, że uda się to zrobić wcześniej niż horyzont obowiązywania rządowego programu +Czyste Powietrze+, czyli rok 2029" - zaznaczył.

Rok egzekucji przepisów 

Zdaniem Woźnego rok 2019 będzie "rokiem egzekucji" przepisów dot. walki ze smogiem, które zostały ustanowione do tej pory. "2018 był rokiem ustanawiania przepisów prawa i uruchamiania wielkich, modernizacyjnych programów +Czyste powietrze+ czy +Stop Smog+ (...) Rok 2019 to będzie rok egzekucji i patrzenia na to, w jaki sposób przepisy, które zostały ustanowione, mające na celu walkę ze smogiem się sprawdzają" - zaznaczył. Dodał również, że będzie to okres intensywnego "budzenia obywatelskiej świadomości" w temacie smogu.

Jak wyjaśnił, emisje przemysłowe przyczyniające się do powstawania smogu zostały "skutecznie zredukowane". "Głównym problemem pozostają węglowe piece i to, że polskie domy nie są ocieplone - podkreślił. Ważną kwestią pozostać ma także wspieranie Polaków w wymianie wysokoemisyjnych kotłów.

- To dopiero początek tego procesu, takiego programu nie było. Tu mamy kompleksowy program na wymianę pieca i o to, żeby ocieplić i termomodernizować sobie dom. Kilkanaście tysięcy wniosków złożonych. Teraz obserwujemy, czy ten program odpowiada wymaganiom społecznym - powiedział. 

PAP, NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej