Strategia energetyczna państwa ma być przyjęta przed końcem kadencji Sejmu
Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku będzie przyjęta do końca kadencji Sejmu - poinformował wiceminister energii Tadeusz Skobel. Wiceszef resortu był gościem Forum Energetyki Gazety Polskiej.
2019-06-17, 12:28
Posłuchaj
Wiceminister w rozmowie z powiedział, że w ciągu miesiąca powinna zakończyć się analiza uwag nadesłanych w konsultacjach społecznych. Po zakończeniu analizy uwag konieczne będzie przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko. To, zdaniem wiceministra, powinno zająć około kwartału. Dopiero potem dokumentem będzie mógł zająć się rząd.
Będziemy potrzebowali więcej prądu
Minister zastrzegł, że uwagi, które napłynęły, zmienią kształt dokumentu. Wiadomo, że inne będą szacunki dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną w najbliższych latach. Z informacji IAR wynika, że zapotrzebowanie to będzie niższe, niż wcześniej sądzono.
Podczas swojego wystąpienia podczas Forum Energetyki Gazety Polskiej wiceminister energii Tadeusz Skobel mówił między innymi, że przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną będzie pokrywany z tak zwanych źródeł niskoemisyjnych. W przyszłości Polska ma korzystać z 6 bloków jądrowych. W okresie przejściowym stabilność dostaw mają zapewnić źródła węglowe.
Liczba instalacji należących do prosumentów (konsumentów i jednocześnie producentów energii), jak poinformował wiceminister Skobel wzrosła z 16 tysięcy w 2016 do 54 tysięcy w roku 2018 roku.
Wiceminister był gościem konferencji Forum Energetyki Gazety Polskiej. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio 24.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md