Zamrożenie cen prądu: dzisiaj decyzja Senatu
Nowelizacja tzw. ustawy o cenach prądu jest jedną sześciu, którymi zajmuje się dzisiaj Senat. Przewiduje ona m.in. zamrożenie cen prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego oraz rekompensatami dla dostawców energii.
2019-06-26, 12:27
Posłuchaj
Wczoraj senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności zarekomendowała przyjęcie przepisów bez poprawek.
Ceny prądu zamrożone na poziomie ubiegłorocznym
Nowelizacja zamraża ceny prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego dla zdecydowanej większości odbiorców końcowych (98 procent), przede wszystkim gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i małych firm, jednostek sektora finansów publicznych, czy samorządów.
Nowelizacja tzw. ustawy o cenach prądu jest jedną sześciu, którymi zajmuje się dzisiaj Senat. Przewiduje ona m.in. zamrożenie cen prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego oraz rekompensatami dla dostawców energii.
Ustawa ustala rekompensaty za zamrożenie cen dla dostawców energii
Przewodniczący komisji gospodarki narodowej i innowacyjności Adam Gawęda (PiS) powiedział, że ustawa między innymi reguluje sposób wyliczenia rekompensat dla dostawców energii.
REKLAMA
− Również wskazuje na wszystkie te elementy, na które zwracała uwagę Komisja Europejska, tak aby to rozporządzenie o cenach energii mogło wejść w życie - mówił senator PiS.
Dostawcy otrzymają rekompensaty ze specjalnego funduszu
Sprzedawcy energii będą mogli ubiegać się rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej. Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Wiceprzewodniczący komisji i senator PO Mieczysław Augustyn uważa, że przepisy mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej, na co zwrócili uwagę także przedstawiciele Biura Legislacyjnego Senatu.
− Nie wyjaśniono tego do końca, a to jest sprawa kluczowa, dlatego, że może się wiązać z nałożeniem poważnych kar na Polskę jeżeli te przepisy zostaną wdrożone, a następnie zakwestionowane przez UE - powiedział senator PO i dodał, że z tego powodu wstrzymał się od głosu w trakcie głosowania nad ustawą na posiedzeniu komisji.
REKLAMA
Zamrożenie cen nie obejmuje średnich i dużych przedsiębiorstwa. Ale dla nich przewidziane są upusty w akcyzie i opłacie przejściowej
Zamrożenie nie obejmie około 2 procent odbiorców energii elektrycznej - średnich i dużych przedsiębiorstw. Jednak mają one mieć obniżoną stawkę na akcyzę z 20 złotych na 5 za megawatogodzinę oraz niższą o 95 procent opłatę przejściową.
Oprócz tego nowelizacja daje im możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej zakupionej i zużytej jednostki energii elektrycznej w drugiej połowie 2019 roku, w ramach dozwolonej przez Unię Europejską tzw. pomocy de minimis.
Nowelizacja ustawy o cenach prądu została uchwalona przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku.
IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA