X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest umowa PGNiG z Ukraińcami. Będą wspólne poszukiwania gazu przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 11:48
PGNiG podpisało z ERU Management Services umowę o współpracy w zakresie działalności poszukiwania złóż węglowodorów w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską. Umowa przewiduje wspólne prace w obwodzie lwowskim na podstawie koncesji.
Audio
  • Piotr Woźniak: ukraińska spółka jest wiarygodnym partnerem (IAR)
  • Krzysztof Szczerski: dzięki porozumieniu Polska staje się aktywnym graczem na rynku gazu w regionie, a bezpieczeństwa kraju wzrasta (IAR)
  • Marcin Przydacz: intensyfikują się także relacje gospodarcze polsko-ukraińskie (IAR)
  • Marcin Przydacz: zawarcie tej umowy było możliwe dzięki poprawie relacji polsko-ukraińskich (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • PGNiG zawarło z ukraińskim ERU Management Services umowę dot. wspólnych poszukiwań gazu przy granicy z Polską
  • Piotr Woźniak: złoża ukraińskie są podobne do polskich
  • Pochodzący z nich gaz ma trafiać na Ukrainę, ale nie wykluczone, że również do Polski

Prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił podczas konferencji prasowej, że struktury gazonośne po stronie ukraińskiej są analogiczne do tych polskich, po których PGNiG porusza się "z zamkniętymi oczami". Według polskiej strony potencjał wydobywczy w rejonie jest na podobnym poziomie, jak na największym złożu gazu ziemnego w Polsce.

memorandum 1200.jpg
W przyszłości amerykański gaz popłynie przez Polskę na Ukrainę. Memorandum podpisane

- Tam po prostu gaz jest - zapewnił.


Jak dodał, z całą pewnością wydobyty gaz będzie służył poprawie bilansu Ukrainy, nie wykluczył jednak, że może być też eksportowany do Polski.

Partner Zarządzający ERU Dale Perry powiedział natomiast, że to bardzo obiecujące przedsięwzięcie. Przypomniał, że ERU stało się największą prywatną firmą handlującą gazem na Ukrainie i dziękował szefostwu PGNiG za zaufanie.

- Widzimy poprawę w klimacie inwestycyjnym na Ukrainie, a ten projekt powinien być dopiero początkiem innych. PGNiG to właściwy partner, dziękujemy im za tę szansę - mówił.

Polska hubem i dystrybutorem

W-  nowym regionalnym systemie bezpieczeństwa energetycznego Polska będzie mogła pełnić rolę jego dystrybutora - zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak mówił, Polska przestaje powoli być krajem, który musi się skupiać jedynie na zagwarantowaniu sobie bezpieczeństwa energetycznego, ale staje się też państwem, które może działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tej dziedzinie w całym regionie.

- Postawiliśmy na politykę aktywnego bezpieczeństwa Polski, ale także ekonomicznego rozwoju tego sektora (...) po to, żeby rozbudować nasze możliwości w zakresie gazu i generalnie węglowodorów i paliw, po to, żebyśmy mogli rzeczywiście odejść od sytuacji +naturalnej bezbronności+ do sytuacji "aktywnego bezpieczeństwa" -  tłumaczył.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że chodzi o oparcie bezpieczeństwa rynku gazu na trzech filarach: własnym wydobyciu, nowych źródłach importu, ale także na możliwościach, które daje import poprzez terminal LNG.

Wiceminister mówi o "skoku zasobowym"

- Umowa z ERU da nam ogromy skok zasobowy w rejonie, poszukiwania w okolicach złoża Przemyśl można rozszerzyć na obszar Ukrainy - powiedział z kolei wiceminister klimatu Piotr Dziadzio. Jego zdaniem daje to szanse na odkrycie podobnych zasobów, co po stronie polskiej.

Jego zdaniem w miejscach planowanych poszukiwań powinniśmy się spodziewać tych samych struktur geologicznych i tych samych utworów, z którymi mamy do czynienia po stronie polskiej.

P odsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz powiedział, że zawarcie tej umowy było możliwe dzięki poprawie relacji polsko-ukraińskich.

- Zapoczątkowaną bardzo dobrymi rozmowami na przełomie sierpnia i września prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Na skutek tej poprawy klimatu, podczas tych rozmów i w perspektywie tych kolejnych kilku miesięcy miało miejsce szereg pozytywnych wydarzeń - ta dynamika stosunków polsko-ukraińskich okazała się bardzo pozytywna chociażby w tematyce trudnego dla nas dialogu historycznego. Dziś to jest kolejny krok, pokazujący, jak dużo poprawa atmosfery politycznej może zdziałać, jak dużo lepiej prowadzi się wspólne interesy, wspólny biznes przy dobrej atmosferze politycznej - zauważył.

Marcin Przydacz, który w MSZ zajmuje się polityką wschodnią, dodał, że intensyfikują się także relacje gospodarcze polsko-ukraińskie.

- Handel, wymiana towarowa pomiędzy Polską a Ukrainą rośnie, to Polska dziś dla Ukrainy jest pierwszym partnerem handlowym, a nie Rosja, jak to było do niedawna. Spośród UE to właśnie Polska jest tym pierwszym partnerem. Za tym idzie intensywna wymiana międzyludzka - takie kontakty społeczne. To wszystko buduje, moim zdaniem, doskonałą atmosferę zaufania - podkreślił podsekretarz.

PGNiG zacieśnia współpracę z Ukraińcami

W pierwszej kolejności będzie wykonany odwiert poszukiwawczy oraz zostaną przeprowadzone badania geofizyczne. Prace rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu koniecznych pozwoleń.

Od 2016 roku PGNiG i ERU prowadzą eksport gazu ziemnego na Ukrainę. Firmy dostarczały wspólnie gaz na potrzeby ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtangaz. W sierpniu 2019 PGNiG zakupiło na rzecz ERU ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji w terminalu imienia Lecha Kaczyńskiego został sprzedany na Ukrainę.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: PGNiG gaz energetyka Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: dostawy gazu z USA zwiększą suwerenność energetyczną kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:32
Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie przez PGNiG dwóch długoterminowych umów na dostawy gazu skroplonego z USA zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: za amerykański gaz nie zapłacimy drożej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 15:18
Nasz kraj zużywa około 16 mld m3 gazu, z czego mniej więcej 4,5 mld m3 pochodzi z krajowych źródeł. Około 10 mld m3 gazu kupujemy w Rosji w ramach Kontraktu Jamalskiego obowiązującego do końca 2022 roku. Stopniowo dywersyfikujemy dostawy błękitnego paliwa - o czym m.in. w Polskim Radiu 24 przypomniał prezes PGNiG Piotr Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik o decyzji PGNiG: Gazprom nie podda się bez walki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 19:25
– W związku z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego Rosja straci istotne narzędzie polityczne, a przede wszystkim dopływ poważnych środków finansowych, co jest kluczowe m.in. przy prowadzonym przez ten kraj programie zbrojeniowym – powiedziała Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń