Budowa Baltic Pipe odblokowana. Na jakim etapie są prace?
Prace na budowie jednej z najważniejszych inwestycji energetycznych dla Polski – gazociągu Baltic Pipe zostały w Polsce odblokowane – jak poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, na większości odcinków gazociągu zostają one przywrócone. Zostaną również wznowione na odcinku duńskim. To ważne, ze względu na zaawansowanie inwestycji.
2021-06-19, 12:43
Jak informuje spółka, realizacja projektu Baltic Pipe przez Gaz-System przebiega w zaplanowanych terminach.
Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce
Jak informuje spółka, 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe.
Na zlecenie Gaz-System wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![rury baltic pipe free shutt 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/e25a38bb-4c02-44bd-a488-28fc76ca13b8.jpg)
Jest porozumienie ws. Baltic Pipe. Prace zostają przywrócone, znamy termin ich zakończenia
Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel.
Punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza. Tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie.
Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.
Trwają też prace w części lądowej po polskiej stronie
Równolegle, jak pojnformowała spółka, na lądzie w Polsce trwają intensywne prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie.
REKLAMA
Budowa Baltic Pipe może zostać wznowiona na kilku odcinkach w Danii
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - podała tymczasem w sobotę na swojej stronie spółka Energinet, duński operator systemu przesyłowego.
Przypomnijmy - 31 maja Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska 12 lipca 2019 roku. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Agencję, co oznaczało konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań niezbędnych do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt.
W związku z orzeczeniem z 31 maja Energinet postanowił o tymczasowym wstrzymaniu budowy. W sobotę jednak spółka poinformowała, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska nie ma zastrzeżeń do planów wznowienia budowy części projektu na duńskim odcinku lądowym.
Duńska spółka wznowi budowę linii naziemnej przez wyspy: Zelandia, Fionia i zachodnie wybrzeże Danii do terminala Nybro
Zgodnie z najnowszą decyzją Energinet może wznowić budowę linii naziemnej przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz część linii naziemnej od zachodniego wybrzeża Danii do terminala gazowego Nybro. Może również wznowić budowę samego terminala Nybro oraz nowej tłoczni w Everdrup na Zelandii.
Spółka czeka na następne pozwolenia
Do czasu wydania nowego pozwolenia środowiskowego wstrzymana musi być budowa rurociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt. Na nowe pozwolenie będzie też musiała poczekać budowa zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup.
W ten sposób, jak podkreśla Energinet, można wznowić prace budowlane na większości 210-kilometrowej linii naziemnej w Danii. Jednak orzeczenie Duńskiej Rady Apelacyjnej ds. Środowiska i Żywności oznacza, że budowa w zachodniej części Fionii i wschodniej części Jutlandii zostanie przełożona na 2022 rok.
Spółka ma nadzieję przesyłać gaz na pełna moc do końca 2022 r.
Według szacunków Energinet całkowita realizacja projektu Baltic Pipe może opóźnić się o trzy miesiące, ale spółka ma nadzieję nadać mu całkowitą moc przesyłową do końca 2022 roku. W 2018 roku Energinet i GAZ-System ustalili, że Baltic Pipe ma rozpocząć działanie do października 2022 roku.
- Bardzo ciężko pracujemy, aby zakończyć budowę największej części rurociągu po to, aby móc dostarczyć dużą część uzgodnionej mocy w pierwotnym terminie – powiedział Marian Kaagh, wiceprezes ds. projektów w Energinet.
Wyjaśnił, że nowe odcinki Baltic Pipe w połączeniu z istniejącym duńskim systemem przesyłowym umożliwią Energinetowi transport gazu do Polski od października 2022 roku, natomiast Energinet pracuje nad zapewnieniem pełnej przepustowości do końca 2022 roku.
- Baltic Pipe to ważny projekt dla Danii i dla dostaw energii w Europie Środkowo-Wschodniej - zapewnił Kaagh.
- To dla mnie bardzo ważne, że możemy skończyć budowę zgodnie z planem w kilku lokalizacjach, mówił.
Kaagh zaznaczył także, iż Energinet pracuje nad oszacowaniem konsekwencji ekonomicznych tymczasowego przestoju i opóźnień w niektórych częściach projektu.
- Musimy dokładnie obliczyć wszystkie koszty. Kiedy uzyskamy pełny przegląd, podzielimy się tym z opinią publiczną - powiedział.
Energinet odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym, przez duński ląd aż po wybrzeże wysyp Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada polski operator Gaz-System. Gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Duńczycy zbudowali też już sporą część gazociągu na lądzie.
Dlaczego wstrzymano prace przy budowie gazociągu
REKLAMA
Przypomnijmy, w tym miesiącu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd.
Decyzja oznaczała, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt. Chodzi o niektóre gatunki myszy i nietoperzy występujące na obszarze lądowej części planowanego gazociągu, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.
Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności 31 maja cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe wydane w 2019 r. przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska przeprowadziła dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku chronionych gatunków wskazanych w skardze wniesionej przez cztery organizacje ekologiczne. Chodzi o kilka gatunków popielic, nordyckich myszy brzozowych i nietoperzy, chronionych przez unijną dyrektywę siedliskową, a żyjących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię, wyspy Fionia i Zelandia.
Powiązany Artykuł
![Nord Stream 2 Free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3fdb53fd-ec03-46f6-bccd-398376ce6a5b.jpg)
Nord Stream 2 a wspólne interesy Polski i Ukrainy. Bezpieczeństwo polityczno-gospodarcze jest kluczowe
Ocena środowiskowa związana z inwestycją opisuje zagrożenia w morzu i na lądzie, m.in. dla ssaków, ptaków i ryb, związane z budową i eksploatacją gazociągu na terytoriach Danii, Niemiec, Szwecji i Polski
REKLAMA
Gaz-System – strategiczna spółka energetyczna, realizująca najważniejsze projekty gazowe w Polsce
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 Gaz-System realizuje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.
Trwa budowa kilkunastu nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz tłoczni w Kędzierzynie Koźlu, a także połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją.
Projektowane są gazociągi lądowe, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym.
REKLAMA
Prowadzona jest również rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której o ponad połowę zwiększą się zdolności regazyfikacyjne tego obiektu.
Spółka realizuje także jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię, rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej oraz trzech tłoczni gazu.
Baltic Pipe – 10 mld m sześć. gazu do Polski z Norwegii
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.
Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.
Gas System, IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA