Rząd przygotowuje ustawę rekompensującą wzrost cen prądu. Zobacz, kto może liczyć na wsparcie

O rekompensatach za wzrost cen energii, przewidzianych w ustawie o ochronie najuboższych odbiorców prądu przed podwyżkami, przygotowanej przez resort klimatu i środowiska, mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik ministerstwa Paweł Brzózka.

2021-10-14, 12:25

Rząd przygotowuje ustawę rekompensującą wzrost cen prądu. Zobacz, kto może liczyć na wsparcie
Tauron rozwija cyfrowe kanały komunikacji ze swoimi klientami.Foto: shutterstock.com/vchal

Jak zaznaczył na początku rozmowy gość Polskiego Radia, projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu, stąd na razie, nie jest jeszcze możliwe przedstawienie szczegółów rozwiązań.

Rząd chce, aby rozporządzenie weszło w życie na początku przyszłego roku

Jednocześnie rzecznik zaznacza, że powołany zespół analizuje sytuację na rynku energii w Europie.

Posłuchaj

O rekompensatach za wzrost cen energii, przewidzianych w ustawie o ochronie najuboższych odbiorców prądu przed podwyżkami, przygotowanej przez resort klimatu i środowiska, mówił w radiowej Jedynce mówił rzecznik ministerstwa Paweł Brzózka./Błażej Prośniewski/. 2:30
+
Dodaj do playlisty

- Zależy nam na tym, aby rozwiązanie nad którym pracujemy, mogło wejść w życie na początku przyszłego roku, tak aby to wsparcie dla odbiorców było możliwe jak najszybciej – mówi Brzóska.

Rząd nie podaje jeszcze, szczegółów wsparcia, ale pojawiają się doniesienia na ten temat w mediach.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

energetyka free1200.jpg
Miliardowe dopłaty do rachunków za prąd. Ze wsparcia mają skorzystać najubożsi

Kto może liczyć na wsparcie

Jak mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, chodzi o osoby, które pobierają dodatek mieszkaniowy, stały i okresowy zasiłek, są posiadaczami Karty Dużej Rodziny, osoby, które znajdują się w pierwszym progu podatkowym i wychowują trójkę dzieci.

Ponadto Bank Światowy rekomenduje, aby wśród beneficjentów nowych rozwiązań znalazły się też osoby z najniższymi dochodami, czyli, czyli gospodarstwa domowe wieloosobowe, z dochodem na jedną osobę w wysokości 890 zł/miesięcznie i  jednoosobowe gospodarstwa domowe z dochodem 1250 zł na jedną osobę.

Zdaniem eksperta, to właśnie najuboższa część społeczeństwa potrzebuje pomocy w czasie obecnego kryzysu energetycznego.

Jak uzasadnia, mrożenie cen energii w skali całego kraju, tak jak w 2019 r. byłoby niewskazane, biorąc pod uwagę wsparcie płynące z innych programów rządowych, takich jak np. 500 plus.

REKLAMA

Dlatego dobrze wymierzona i skierowana pomoc najuboższym, to dobre rozwiązanie – mówi Jakóbik.

Nowe rozwiązania rekompensujące wzrost cen energii proponuje tez Komisja Europejska

Problem wzrostu cen energii dostrzega też komisja Europejska,  która dziś przedstawi w Parlamencie propozycje działań w tym zakresie, m.in. płacenie części rachunków za osoby szczególnie dotknięte kryzysem, czy obniżenie stawek podatkowych.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej