W Polsce powstaną małe reaktory atomowe. Orlen podpisał umowę inwestycyjną
PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi, podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie powołanie podmiotu celowego do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.
2021-12-07, 14:30
- Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych - ogłosił podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Posłuchaj
Prezes PKN Orlen podkreślił, iż już teraz koncern ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować "tu i teraz" decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat.
- Dziś jesteśmy liderem transformacji energetycznej. Prowadzimy rozliczne procesy inwestycyjne - mówił Obajtek. Przypomniał m.in. o przejęciu Grupy Energa przez PKN Orlen, a także o projektach, dotyczących farm wiatrowych, zarówno na lądzie, jak i planowanej na Morzu Bałtyckim.
Jak wyjaśnił, celami spółki Orlen Synthos Green Energy będą m.in. wdrażanie technologii małych reaktorów jądrowych, pozyskanie technologii reaktorów trzeciej i czwartej generacji, szczególnie reaktora BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy i realizowanie procesu inwestycyjnego. Prezes PKN Orlen wyjaśnił, iż celem spółki jest produkcja energii i ciepła wykorzystywanych dla celów własnych, komercyjnych i komunalnych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji". Nowe technologie pomogą w dojściu do neutralności emisyjnej
Posłuchaj
- W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do odważnego inwestowania, do ambitnej polityki, która będzie przekładała się na konkurencyjność polskiej gospodarki - mówił natomiast wiceminister Maciej Małecki. Jak dodał, decyzja o powołaniu spółki celowej PKN Orlen i Synthos Green Energy do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych "to milowy krok w stronę rozwoju małych reaktorów jądrowych w polskiej gospodarce".
Posłuchaj
PKN Orlen podał, że stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej, a dodatkowo koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi. Jak podkreślił koncern, "modułowe reaktory jądrowe zapewniają też najwyższe standardy bezpieczeństwa".
Jak zadeklarował Daniel Obajtek, pierwszy reaktor ma powstać w Polsce w 2029 roku.
REKLAMA
Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos, podkreślił, że reaktor BWRX-300 jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat.
Wiceprezes Zarządu GE Hitachi John Bal zwracał uwagę, że w zmianę energetyczną świata zaangażowanych jest wiele technologii i dzisiaj skupiamy się na małych reaktorach jądrowych. Wyraził nadzieję, że to znacznie przyczyni się do dekarbonizacji świata do roku 2050.
Rafał Kasprow - prezes Synthos Green Energy mówił o świelkim wyzwaniu związanym z tego typu inwestycjami.
REKLAMA
Posłuchaj
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przypomniała, że do 2040 roku zaplanowaliśmy osiągnięcie 23 procent odnawialnych źródeł energii. Zapewniła, że ten cel osiągniemy.
REKLAMA
Posłuchaj
Robert Rudich z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce zapewnił natomiast, że Stany będą wspierać rozwój energii jądrowej w Polsce.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, Michał Dydliński, akg
REKLAMA