Polskie morskie farmy wiatrowe spełnią najwyższe normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska

- Regulacje niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim zawiera projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

2022-02-22, 18:04

Polskie morskie farmy wiatrowe spełnią najwyższe normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Z danych zawartych w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku, przełoży się na 33 GW mocy.Foto: pixabay

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

Farma wiatrowa na morzu będzie musiała spełniać określone wymogi

Jak napisano w komunikacie, rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.


Powiązany Artykuł

wiatraki free 1200.jpg
Czekają koncesje na morskie farmy wiatrowe. Oferta dla zainteresowanych firm

System certyfikacji zapewni wytrzymałość i stateczność konstrukcji wiatraków morskich

Wyjaśniono, że chodzi o zapewnienie wytrzymałości, nośności i stateczności konstrukcji instalowanych na morzu. Nowe przepisy przewidują m.in. wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Będzie też wymóg bezpiecznego użytkowania

Nowe przepisy określą ponadto wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa, takie jak: dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania.

Certyfikacja dotyczyć też będzie ochrony środowiska

Wprowadzony zostanie system certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacja).

Certyfikacją morskich farm wiatrowych zajmą się tylko uznane organizacje

"Zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez uznane organizacje, zajmujące się tego typu działaniami. Wpłynie to na zmniejszenie ryzyka wypadków i awarii w trakcie okresu realizacji inwestycji na morzu" - wskazano w komunikacie. PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej