Rynek paliw w Polsce jest bezpieczny. Nie brakuje benzyny i diesla

2022-02-24, 22:13

Rynek paliw w Polsce jest bezpieczny. Nie brakuje benzyny i diesla
Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone - poinformował prezes PKN Orlen. Foto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

- Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Z kolei PERN, zarządzający siecią rurociągów oraz magazynów zapewnia, że działa bez zmian, jego bazy na bieżąco obsługują kierowców, przyjmują i wydają paliwo. Polskie koncerny paliwowe dywersyfikują coraz bardziej źródła dostaw ropy naftowej.

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, "dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen w całej Polsce są realizowane".

Przy wzmożonym popycie Orlen na bieżąco dostarcza paliwa do stacji

"W związku ze wzmożonym ruchem na stacjach przy granicach, podejmujemy działania, aby w pełni odpowiadać na obecne zapotrzebowanie na paliwa. Wszyscy klienci mają zapewniony dostęp do produktów i usług" - oświadczył w czwartek po południu płocki koncern.

PKN Orlen zapewnił, ze "paliwa w Polsce nie brakuje - zarówno zapasy ropy, jak i produkcja paliw w Grupie Orlen są na poziomie wystarczającym dla pokrycia bieżącego zapotrzebowania".

- Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Jesteśmy bezpieczni, bo na przestrzeni ostatnich sześciu lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca" - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji prasowej spółki.

Tylko połowa ropy dla rafinerii Grupy Orlen pochodzi z Rosji

Szef Orlenu przypomniał, że jeszcze w 2013 r. rosyjska ropa rafineria stanowiła 98 proc. przerabianej w Płocku. - Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - dodał.

Spółka oświadczyła, że zabezpieczone są dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, ale też w Czechach i na Litwie.

"Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi i spotowymi. Realizowana jest także hurtowa sprzedaż paliw" - podkreślił PKN Orlen. Koncern przyznał, że "obserwuje sytuację na Ukrainie i jest przygotowany na różne scenariusze".

Magazyny i rurociągi PERN-u też działają bez zakłóceń

Podobne oświadczenie wystosował wcześniej PERN, który zarządza transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej, a także składowaniem paliw.

"Dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów. Działamy bez zmian. Nasze bazy na bieżąco obsługują kierowców – przyjmują i wydają paliwo" - zakomunikował PERN we wpisie na Twitterze.

Wcześniej PERN podał, że transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Polskie koncerny mają zdywersyfikowane źródła ropy

Tak PKN Orlen jak Grupa Lotos podkreślają, że Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i różnorodnymi źródłami dostaw ropy naftowej.

Dodano, że polskie rafinerie w ostatnich latach włożyły wiele wysiłku, by zbudować zdywersyfikowaną strukturę dostaw surowca do Polski.

Obecnie istniejąca infrastruktura pozwala na to, aby PKN Orlen i Grupa Lotos mogły sprowadzać surowiec z dowolnego zakątka świata.

Czytaj także:

IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej