Rosyjska gospodarka traci z powodu wojny i sankcji. Dług ma już rating "śmieciowy"

2022-03-03, 09:00

Rosyjska gospodarka traci z powodu wojny i sankcji. Dług ma już rating "śmieciowy"
Rosną ceny ropy na rynkach.Foto: Shutterstock/Travel mania

Ropa Brent osiągnęła w środę poziom 112 dolarów za baryłkę, najwyższy od 2014 r. Ceny rosną pomimo ogłoszenia, że kilka krajów rozwiniętych planuje uwolnić rekordową ilość 60 milionów baryłek ze strategicznych rezerw ropy naftowej, aby ostudzić wzrost cen.

Branżę naftową ogarnęła ostra awersja do ryzyka w sektorze finansowym i żeglugowym po tym, jak kilka państw, w tym Stany Zjednoczone, nałożyło sankcje na wiele rosyjskich podmiotów po inwazji Rosji na Ukrainę, choć Waszyngton wyraźnie wyłączył produkty energetyczne z rosyjskich środków.

Benchmarki ropy naftowej osiągają wiele kamieni milowych w zakresie cen i rozpiętości na kilku kluczowych rynkach, ponieważ skutki surowych sankcji nałożonych na kluczowego eksportera Rosję wprowadzają zamieszanie i panikę wśród globalnych handlarzy ropą naftową, firm przewozowych i importerów.

Duża rozpiętość wahań

Rozpiętość cenowa dla ropy Brent dostarczanej w okresie od dziś do 12 miesięcy wynosi 21,54 USD za baryłkę, co jest najwyższym wynikiem w historii.

- Sytuacja na Ukrainie jest szalona. Cen nie da się kontrolować - powiedział jeden z traderów. - Duża rozpiętość między benchmarkami oraz rosnące stawki frachtowe dla tankowców na całym świecie sprawiły, że kupowanie ropy z Europy, Afryki i Stanów Zjednoczonych stało się droższe dla azjatyckich nabywców, co zawęziło ich możliwości wyboru. Rafinerie w Azji i Europie będą prawdopodobnie poszukiwać większych dostaw z Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych, by zastąpić ropę z Rosji i Azji Środkowej

Nabywcy rosyjskiej ropy mają trudności z zapewnieniem finansowania, ponieważ największe banki przestały udzielać gwarancji kredytowych. Źródło w jednej z japońskich rafinerii twierdzi, że nie można wykluczyć problemów z płatnościami za rosyjską ropę.

- Ponadto, biorąc pod uwagę obecną sytuację, w tym trudności w zorganizowaniu statków niezbędnych do obsługi ładunków, nie odważymy się na zakup rosyjskiej ropy naftowej - powiedział trader.

Drożeją stawki frachtowe, maleją zapasy

Stawki frachtowe dla tankowców na całym świecie również wzrosły, zwłaszcza dla tych, które zawijają do portów na Morzu Czarnym i w Turcji, co potencjalnie może zakłócić eksport z Kazachstanu i z Azerbejdżanu.

Jak twierdzą handlowcy i analitycy, Azja i Europa, odcięte od swoich zwykłych źródeł zaopatrzenia, prawdopodobnie zwiększą import z obu Ameryk.

Zapasy ropy w magazynie Cushing w Oklahomie spadły do najniższego poziomu od września 2018 roku.

Mała podaż jest również odzwierciedlona w aktywności pomiędzy krótkoterminowymi kontraktami futures a kontraktami na dostawę ropy naftowej w perspektywie kilku miesięcy. Spready cenowe osiągnęły rekordowe poziomy, co świadczy o tym, że nabywcy amerykańskiej ropy starają się znaleźć dostawy w najbliższym czasie.

Straty rosyjskiej gospodarki

Kolejny dzień strat dla rosyjskiej gospodarki, silnie dotkniętej sankcjami za agresję na Ukrainę. W ciągu dwóch tygodni indeks śledzący notowania rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie - The Dow Jones Russia GDR Index, spadł o 98 procent. Wartość 23 koncernów zmalała w sumie o ponad 500 mld dolarów. Tymczasem giełda w Moskwie nie działa kolejny dzień - dziś również nie zostanie otwarta w obawie o krach.

Odpowiedniki akcji w postaci certyfikatów depozytowych rosyjskich spółek w ciągu tygodnia odnotowały dwucyfrowe spadki. Sbierbank stracił 91 procent, Łukoil - 86,5 procent, Nowatek - 85 procent, Rosnieft - 72 procent, a Gazprom - 71,2 procent. Wczoraj giełdy w Londynie i Nowym Jorku zapowiedziały, że usuną rosyjskie spółki z notowań. Decyzja zostanie wprowadzona od 7 marca w Londynie, a Nowym Jorku - dwa dni później. Za dolara trzeba płacić ponad 100 rubli. Przed inwazją było to poniżej 80 rubli.

Z kolei agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły status długu Rosji do "śmieciowego" po zachodnich sankcjach. W ubiegłym tygodniu na podobny krok zdecydowała się inna agencja ratingowa S&P. Fitch zmniejszył rating Rosji z poziomu B do BBB. Moody's obniżył ocenę o 6 stopni - z B3 do Baa3. Poprzednim krajem, który zanotował tak duży i gwałtowny spadek wiarygodności kredytowej była Korea Południowa w czasie kryzysu azjatyckiego 1997 roku.


  • Czytaj także:

"Gospodarcze oblężenie". Sankcje działają, Rosjanie rzucili się do sklepów


PolskieRadio24.pl/ Nasdaq/ PAP/ IAR/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej