"Strategia dywersyfikacji została zrealizowana". Prezes Gaz-Systemu o Baltic Pipe
Polski system gazowy jest gotowy na przyjęcie i przesłanie 10 mld m sześć. rocznie gazu ziemnego z Norwegii do polskich odbiorców - zapewnił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Stwierdził, że dzięki m.in. Baltic Pipe Polska uniezależniła się od dostaw gazu ze Wschodu.
2022-09-27, 14:07
Jak stwierdził prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas konferencji prasowej z okazji symbolicznego uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe, "2022 r. to rok wyjątkowy, cezura w polskim systemie bezpieczeństwa dostaw gazu".
Pierwszy gaz do Polski 1 pażdziernika
Stępień zapewnił, że "polski system gazowy jest dzisiaj gotowy na przyjęcie i przesłanie 10 mld m sześć. rocznie gazu ziemnego z Norwegii do polskich odbiorców". Dodał, że pierwszy gaz do Polski popłynie Baltic Pipe 1 października.
- Wcześniej rozbudowaliśmy Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, uruchomiliśmy dwa duże gazociągi na Litwę i Słowację, wybudowaliśmy 2 tys. km gazociągów w Polsce, cztery (...) tłocznie gazu, dodając ponad 150 proc. mocy przesyłowych do istniejących mocy przesyłowych polskiego systemu gazowego - przypomniał.
Trwała niezależność
Jak zaznaczył, dzięki tym inwestycjom Polska "uzyskała trwałą niezależność od dostaw gazu ze Wschodu, a strategia dywersyfikacji w roku 2022 została zrealizowana".
- Otwarcie Baltic Pipe. Premier Morawiecki: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu
- Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz
Uruchamiany 1 października br. gazociąg Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowanej trasy przesyłu gazu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z dodatkowych elementów polskiego systemu przesyłowego.
PAP, akg/kóz
REKLAMA
REKLAMA