2023 przełomem w dziedzinie budowy w Polsce elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2033 roku
Rozwój energetyki atomowej w Polsce niesie ze sobą szereg korzyści, które obejmują bezpieczeństwo energetyczne, redukcję emisji gazów cieplarnianych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój technologiczny. W mijającym roku podjęto kluczowe działania mające wprowadzić energię z atomu do polskiego miksu energetycznego.
2023-12-27, 09:00
22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała kontrakt pomostowy z firmą Westinghouse. Kontrakt ten ma na celu przygotowanie do budowy elektrowni atomowej w Polsce oraz oszacowanie kosztów projektu. Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma powstać do 2033 roku.
W lipcu 2023 roku Polska i Kanada rozpoczęły współpracę w celu wspólnej budowy reaktorów małej mocy (SMR). Planowane jest wybudowanie 79 reaktorów SMR w 25 lokalizacjach w Polsce do 2038 roku.
Elektrownia na Pomorzu
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała pod koniec października br., że wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji PEJ otrzymało prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.
Decyzja szczegółowo określa m.in. zakres terytorialny inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie czy przeciwpożarowe. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.
REKLAMA
Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, posiadającej 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe, na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino".
W 2023 r. PEJ uzyskała dla swojej inwestycji na Pomorzu decyzję zasadniczą oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.
Inwestycje w energetykę jądrową przynoszą lepsze korzyści dla gospodarki niż inwestycje w gaz i węgiel. Budowa elektrowni jądrowych generuje dla gospodarki o 33 proc. większą wartość dodaną niż elektrowni węglowych i o 285 proc. niż elektrowni gazowych o takiej samej mocy. Z analiz przeprowadzonych na przykładzie gospodarki Korei Południowej wynika, że zamiana bloków jądrowych na węglowe spowodowałaby spadek PKB o blisko 0,5 proc.
Koszty budowy
Według uśrednionego scenariusza PIE końcowy koszt budowy dwóch elektrowni jądrowych może wynieść ok. 184 mld PLN. Jest on zbliżony do średniego kosztu inwestycji jądrowych na świecie w ostatnich latach (199 mld PLN). Ostateczny koszt inwestycji w energetykę jądrową zależy od licznych czynników w tym wyboru technologii, opóźnień przy budowie i wyborze sposobu finansowania.
REKLAMA
Nawet 70 proc. inwestycji może zostać zrealizowane przez polskie przedsiębiorstwa. Dużo będzie zależeć od stopnia przygotowania krajowych przedsiębiorstw, który znacząco różni się w zależności od branży. Najniższym wskaźnikiem oceny potencjału wśród krajowych przedsiębiorstw wyrażających zainteresowanie współpracą przy inwestycjach jądrowych odznacza się sektor logistyki (0,24) i przemysł maszynowy wraz z usługami towarzyszącymi (0,34). Gdyby polskie firmy z tych dwóch sektorów maksymalnie zaangażowały się w projekty budowy elektrowni jądrowych, ich wkład w inwestycje wynosiłby nawet 35 mld PLN.
Korzyści dla gospodarki
Osiągnięcie maksymalnego udziału przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce w inwestycjach w energetykę jądrową będzie wymagać dostosowania się firm do wysokich standardów bezpieczeństwa, pozyskania niezbędnych certyfikatów, a także wyszkolenia kadry we współpracy ze środowiskiem akademickim. W szybkim osiągnięciu tego celu może być niezbędna współpraca przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami z agencjami rządowymi już na wczesnym etapie przedsięwzięcia. Niezbędne jest zainteresowanie dodatkowych przedsiębiorstw, które dotychczas unikały zaangażowania ze względu na ryzyka związane z inwestycją.
Inwestycja w energetykę jądrową generuje tysiące miejsc pracy w gospodarce krajowej. Według szacunków OECD na każdy 1 GW reaktora PWR przypada średnio 4 tys. miejsc pracy (bezpośrednich, pośrednich i indukowanych) na 50 lat budowy i działania reaktora wraz z jego późniejszą rozbiórką. Przekładając to na planowaną w Polskim Programie Energetyki Jądrowej budowę reaktorów o mocy od 6,6 do 9,9 GW, odpowiada to średnio 24,4-39,6 tys. miejsc pracy w całym cyklu życia reaktorów.
PR24/IAR/PIE/mib
REKLAMA
REKLAMA