Braki kadrowe u europejskich dystrybutorów energii. Trzeba zmodernizować większość sieci przesyłowych
72 proc. Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) stwierdza, że ma problemy z brakiem kadr związane z przyłączaniem do sieci paneli fotowoltaicznych. W branży jest problem z dostępnością wykwalifikowanych pracowników.
2024-01-11, 09:55
Ponad 900 europejskich dystrybutorów energii, zrzeszonych w DSO Entity, wskazuje, że napotyka na braki kadrowe znacznie częściej niż przeciętne przedsiębiorstwa europejskiego sektora energetycznego, których tylko 42 proc. uskarża się na braki kadrowe. 60 proc. nowych stanowisk w OSD w UE wymaga dodatkowego szkolenia pomaturalnego lub podyplomowego.
Niewiele kobiet w zawodzie
Drugim wyzwaniem, podnoszonym przez europejskich dystrybutorów, jest niski udział kobiet w branży. Tylko 16 proc. pracowników OSD stanowią kobiety. Luka płacowa pomiędzy kobietami a mężczyznami w sektorze energetycznym państw OECD wynosiła 19 proc. i była nieco większa niż w pozostałych branżach (18 proc.).
Udział kobiet zatrudnionych w sektorze energetycznym OECD wynosił tylko 15 proc., ponad dwukrotnie mniej niż w całej gospodarce (39 proc.). Kobiety rzadziej niż mężczyźni decydują się na zmianę pracy w ramach branży energetycznej, po części ze względu na większe ryzyko wypadnięcia z rynku pracy z przyczyn pozazawodowych. W rezultacie częściej zatrudniają się w firmach płacących gorzej w ramach sektora lub porzucają sektor energetyczny.
Konieczna renowacja sieci elektrycznych
7 mln km sieci elektrycznych, czyli ponad 65 proc. światowej infrastruktury, będzie musiało zostać odnowione przed 2050 r. - wg szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Na dystrybucję będzie przypadać ponad 75 proc. inwestycji w rozwój inteligentnych sieci. Nowe cele transformacji energetycznej stawiają nowe zadania przed dystrybutorami energii.
REKLAMA
Według Komisji Europejskiej, rozbudowa sieci elektroenergetycznych, przede wszystkim dystrybucyjnych, w latach 2020-2030 będzie kosztować 584 mld EUR. W UE dodatkowym wyzwaniem dla wielu dystrybutorów pozostaje poszerzanie zakresu obowiązków regulacyjnych, związanych z pogłębianiem integracji i planowania rozwoju europejskiego rynku energii. Na problemy związane z łańcuchami dostaw narzeka 57 proc. dystrybutorów energii.
W Polsce liczba odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej wzrosła w latach 2011-2022 aż 22-krotnie. W latach 2021-2022 aż 42 proc. odmów wynikało z niespełniania zarówno warunków ekonomicznych, jak i technicznych. Łączna moc obiektów, którym odmówiono przyłączenia do sieci w latach 2021-2022 wynosiła ponad 65 GW. Wyzwania kadrowe, infrastrukturalne i finansowe, z którymi będą mierzyć się dystrybutorzy przy rozbudowie sieci, będą mieć istotny wpływ na tempo zarówno polskiej, jak i europejskiej transformacji energetycznej.
PR24/IAR/PIE/mib
REKLAMA
REKLAMA