PERN chce zwiększyć zakres swojego działania. Planuje inwestycje w logistykę chemiczną i AI

2024-03-26, 10:45

PERN chce zwiększyć zakres swojego działania. Planuje inwestycje w logistykę chemiczną i AI
Naftoport należący do PERN, służy do odbioru ropy naftowej z tankowców.Foto: Twitter/PKN Orlen

PERN kończy prace nad nową strategią, chce w niej poszerzyć zakres działania m.in. o płynną chemię i paliwo lotnicze. Należący do niej Naftoport w pierwszym kwartale 2024 roku przeładował o 1 mln ton ropy i paliw więcej niż rok temu.

Prezes PERN Mirosław Skowron  zauważył, że ścieżką dywersyfikacji działalności podążają też inni gracze z Europy Zachodniej, którzy poszukują nowych kierunków wzrostu takich jak: np. logistyka chemiczna. Spółka szuka podmiotów gospodarczych do przejęć – także poza granicami swych krajów. Stawiają także na budowę pozycji w przemyśle chemicznym, paliwach alternatywnych i gospodarce wodorowej.

PERN poinformował, że należący do grupy Naftoport zamknął pierwszy kwartał z rekordowymi obrotami. Terminal przeładował w pierwszych trzech miesiącach 9,6 mln ton ropy naftowej i paliw, czyli prawie o 1 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Spółka obsłużyła 127 tankowców – o 17 więcej niż rok wcześniej. Według szacunków spółki, obroty terminala w całym 2024 roku znacznie przekroczą 37 mln ton ropy naftowej i paliw. Do Naftoportu może zawinąć w tym roku nawet 500 tankowców.

Naftoport. Jakie nowe inwestycje?


Naftoport realizuje kilka strategicznych inwestycji takich jak budowa nowego rurociągu ropy naftowej do przesyłu surowca o podwyższonej temperaturze – w miejsce wyeksploatowanego najstarszego rurociągu.

Kluczowym projektem, którego realizacja zajmie kilka najbliższych lat, jest budowa nowego stanowiska przeładunkowego ropy naftowej dla utrzymania sprawności technicznej i ciągłości działania terminalu oraz zwiększenia jego potencjału. Uzyskano już kilka kluczowych decyzji administracyjnych w tej sprawie.

W ramach prac na ten rok zaplanowane jest pozyskanie następnych decyzji i pozwoleń, a także przygotowanie postępowania związanego z rozpoczęciem wyboru wykonawcy tej inwestycji.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI)


PERN stawia również na wdrożenie rozszerzonej inteligencji (AI). "W dziale automatyki spółki systemy oparte na uczeniu maszynowym pomagają przewidywać potencjalne awarie i im zapobiegać, przyczyniają się także do oszczędności energii. To podnosi efektywność, ale też poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy" - podkreślono w komunikacie firmy dla mediów.

W ocenie spółki, dzięki rozwiązaniom AI usprawniony może zostać transport rurociągowy i magazynowanie surowców. Spółka ma wykorzystać dane zebrane w ten sposób do celów analitycznych.

Czym jest PERN dla polskiej energetyki?


PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.


Obecnie spółka dysponuje w całej Polsce 19. bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie ponad 2,6 mln metrów sześc. i 4. bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześciennych.

Od kilku lat PERN realizuje "Program Megainwestycji", czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski.


PR24/PAP/SW

Polecane

Wróć do strony głównej