more_horiz
Gospodarka

Indie zacieśniają współpracę gospodarczą z Rosją. Surowce i import broni kluczowe w relacjach krajów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 08:00
Indie mogą skorzystać z rosyjskiej oferty zakupu ropy naftowej i innych surowców po obniżonej cenie, co świadczy o tym, że Delhi chce utrzymać swojego kluczowego partnera handlowego pomimo zachodnich prób odizolowania Moskwy poprzez sankcje.
Indie zamierzają kontynuować współpracę gospodarczą z Rosją.
Indie zamierzają kontynuować współpracę gospodarczą z Rosją.Foto: Shutterstock/Saurav022

W ostatnich tygodniach urzędnicy amerykańscy mówili, że chcieliby, aby Indie jak najbardziej zdystansowały się od Rosji, uznając jednocześnie jej dużą zależność od Moskwy w zakresie dostaw wszystkiego, od broni i amunicji po pociski i myśliwce. Indie nie potępiły inwazji na Ukrainę i wstrzymały się od głosu na forum ONZ w sprawie agresji Rosji. Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie "operacją specjalną" mającą na celu demilitaryzację i "denazyfikację" kraju.

Zachód "rozumie"

Jedna z osób związanych z indyjskim aparatem bezpieczeństwa powiedziała, że Zachód rozumie stanowisko Indii, ponieważ kraj ten musi zapewnić swoim siłom zbrojnym dobre zaopatrzenie w związku z zaogniającymi się sporami terytorialnymi z Chinami. Indie, które importują 80 proc. swojego zapotrzebowania na ropę naftową, zazwyczaj kupują od Rosji tylko 2-3 proc. tego surowca.

Jednak biorąc pod uwagę wzrost cen ropy o 40 proc. tylko w tym roku, rząd rozważa zwiększenie udziału Rosji w imporcie, jeśli pomoże to obniżyć rosnące rachunki za energię.

- Rosja oferuje ropę i inne surowce z dużym rabatem. Chętnie się na to zgodzimy - powiedział jeden z urzędników indyjskiego rządu. Urzędnik dodał, że taki handel wymaga prac przygotowawczych, w tym transportu, ubezpieczenia i uzyskania odpowiedniej mieszanki ropy naftowej, ale po ich zakończeniu Indie skorzystają z oferty Rosji. Urzędnicy, którzy odmówili ujawnienia tożsamości, nie powiedzieli, ile ropy jest przedmiotem oferty ani jaki jest rabat.

Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na e-mail z prośbą o komentarz. Reuters podał, że indyjscy urzędnicy próbują stworzyć mechanizm wymiany rupii na ruble z Rosją, aby kontynuować handel dwustronny. Rosja wezwała kraje, które określa mianem zaprzyjaźnionych, do utrzymania więzi handlowych i inwestycyjnych. Według jednego z urzędników, oprócz ropy naftowej Indie poszukują tańszych nawozów z Rosji i jej sojusznika - Białorusi.

Skomplikowana historia

Indyjscy urzędnicy stwierdzili, że nie mogą nagle zastąpić Rosji innymi dostawcami, szczególnie w sektorze obronnym. Zależność Indii od Rosji wzakresie sprzętu wojskowego nadal sięga 60 proc., mimo że w ciągu ostatniej dekady znacznie się zmniejszyła.

Amerykańscy urzędnicy nie chcieli powiedzieć, czy Indie zostaną objęte sankcjami w przypadku wysłania przez Rosję systemów rakietowych S-400 w ramach podpisanej w 2018 r. umowy o wartości 5,5 mld dolarów na pięć z nich. Pierwsze dostawy systemu rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku, pomimo amerykańskiego prawa mającego na celu powstrzymanie państw przed kupowaniem rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Ely Ratner, asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku, powiedział w zeszłym tygodniu podczas przesłuchania w Kongresie USA, że Indie dywersyfikują swoich dostawców w dziedzinie obronności.
- Zdajemy sobie sprawę, że Indie mają skomplikowaną historię i relacje z Rosją. Większość broni, którą kupują, pochodzi od Rosjan - powiedział. - Dobrą wiadomością jest to, że Indie są w trakcie wieloletniego procesu dywersyfikacji zakupów broni od Rosji - zajmie to trochę czasu. Ale są wyraźnie zaangażowani w ten proces, w tym w rozwój własnego przemysłu obronnego, co powinniśmy wspierać.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss również powiedziała w zeszłym tygodniu, że Londyn powinien dążyć do zacieśnienia więzi gospodarczych i obronnych z Indiami, aby pomóc im zmniejszyć zależność od Rosji. Od 2011 r. New Delhi zmniejszyło import produktów obronnych z Rosji o 53 proc. D. Bala Venkatesh Varma, były ambasador Indii w Rosji, powiedział, że nie należy oczekiwać, iż New Delhi zapłaci cenę za spór między światowymi potęgami.

  • Czytaj także:

Polska chce usunięcia Rosji z G20. Minister Piotr Nowak: Moskwa złamała zasady współpracy


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib