more_horiz
Gospodarka

Rekompensaty w związku z zamrożeniem cen gazu. PGNiG podało kwotę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:11
PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało 906,7 mln zł rekompensaty w związku z zamrożeniem cen gazu - poinformowała spółka. Od 7 marca do 29 września br. spółka otrzymała łącznie 6 mld 455 mln zł z tego tytułu - dodano.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 r,
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 r,Foto: Bilanol/Shutterstock

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że jego spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała 29 września 2022 r. transze w łącznej wysokości 906,7 mln zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

"W okresie od 7 marca 2022 r. do 29 września 2022 r. PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało łącznie 6,455 mld zł z tytułu rekompensaty" - podała spółka w komunikacie giełdowym.

Ochrona odbiorców paliw gazowych 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu - PGNiG OD, ustalonej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Rozszerzyła też listę podmiotów uprawnionych do skorzystania z taryf.

Czytaj także:

Ustawa przewiduje także, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

PAP, akg