more_horiz
Gospodarka

Ekspert: dostęp do rafinerii gdańskiej i kontrola nad nią to ważny element bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 17:17
Analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik wyjaśnił, że podpisane umowy z Aramco i MOL-em to środki zaradcze wymagane przez Komisję Europejską do zgody na fuzję Orlenu z Lotosem.
PKN Orlen przekazał, że koncern Aramco obejmie 30 procent udziałów w gdańskiej rafinerii.
PKN Orlen przekazał, że koncern Aramco obejmie 30 procent udziałów w gdańskiej rafinerii.Foto: CameraCraft/Shutterstock

Element bezpieczeństwa energetycznego

- O ile stacje paliw to sprawa czysto biznesowa i wymiana stacjami z węgierskim MOL-em nie ma znaczenia strategicznego dla Polski, a ekonomiczne dla Orlenu, to dostęp do rafinerii gdańskiej i kontrola nad nią jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Z tego punktu widzenia szczegółowe zapisy porozumienia z Saudyjczykami są bardzo ważne - powiedział analityk.

PKN Orlen przekazał, że Aramco obejmie 30 procent udziałów w gdańskiej rafinerii, 100 procent biznesu hurtowego i 50 procent udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na siedmiu lotniskach w Polsce.
Wojciech Jakóbik zwrócił uwagę, że istotne w umowie z Orlenu z Aramco są zapisy dotyczące warunków ewentualnej sprzedaży swoich udziałów w rafinerii.

Posłuchaj

00:25 12075990_1.mp3 Analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik o sfinalizowaniu przez PKN Orlen transakcji z saudyjskim Aramco. (IAR)

 Czy rafineria gdańska jest zabezpieczona?

- Nie wiemy czy Orlen otrzyma prawo pierwokupu w razie odsprzedaży udziałów przez Aramco i czy będzie okres przejściowy, w którym nie można sprzedać tych akcji. Hamulcem bezpieczeństwa jest ustawa o ochronie inwestycji, która pozwala na weto państwa w razie gdyby udziały mniejszościowe w rafinerii miały trafić w niepowołane ręce, tak jak to było w przypadku próby wrogiego przejęcia Grupy Azoty przez rosyjski Acron. Dopiero kiedy poznamy szczegóły tych umów to dowiemy się w jaki konkretny sposób jest zabezpieczona rafineria gdańska. Powinna być zabezpieczona, bo to jest nasze okno na świat na nierosyjską ropę i paliwa - uważa redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Czytaj także:

Dodatkowo PKN ORLEN, Aramco oraz SABIC, podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Posłuchaj

00:34 12075990_2.mp3 Wojciech Jakóbik zwraca uwagę, że istotne w umowie Orlenu z Aramco są zapisy dotyczące warunków ewentualnej sprzedaży swoich udziałów w rafinerii gdańskiej. (IAR)

Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której saudyjski koncern zapewni dostawy ropy naftowej pokrywające około 45 procent zapotrzebowania Grupy Orlen.

IAR, akg