Połączenie PKN Orlen i PGNiG zostało sfinalizowane. Tym samym powstała największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna - 155. na świecie pod względem przychodów. Grupa obsługuje ponad 100 milionów klientów na różnych rynkach.
Piotr Palutkiewicz zwracał uwagę, że pozyskanie nowych źródeł energii, rozwój technologii z tym związany, wymaga zaangażowania znaczącego kapitału. - Jak wiemy, stworzenie technologii solarnej czy elektrowni wiatrowych wymaga ogromnych nakładów kapitałowych, równolegle trwają prace nad tym, aby to wodór stał się paliwem przyszłości. Mniejszych firm nie stać na tak znaczące nakłady inwestycyjne, poświecenie setek milionów dolarów, by w perspektywie kilkunastu lat zrealizować inwestycje wiążące się z pewnym ryzykiem. Duże podmioty, które mają duże przychody, będą w stanie takie ryzyko inwestycyjne podejmować - podkreślał.
- Na całym świecie w tej branży obserwujemy fuzje, łączenie się mniejszych podmiotów z większymi. Dołączyliśmy do trendu łączenia się firm w duże przedsiębiorstwa energetyczne, które będą w stanie podejmować wysiłki inwestycyjne - dodał ekspert.
20:51 PR24_mp3 2022_11_28-11-07-04.mp3 Piotr Palutkiewicz o połączeniu PKN Orlen i PGNiG (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
1 sierpnia Orlen oficjalnie przejął Grupę Lotos. Wcześniej koncern nabył Energę, natomiast 2 listopada przejął PGNiG. W wyniku połączenia PKN ORLEN i PGNiG, a wcześniej także Grupy Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do blisko 50 procent.
Zobacz także:
Więcej w zapisie audycji.
* * *