more_horiz
Gospodarka

Bełchatów miejscem budowy elektrowni atomowej? Jacek Sasin: wysoce prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:55
- Trwają badania lokalizacji na powstanie trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce, a drugiej rządowej. Bełchatów jest wysoce prawdopodobny - powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Jesienią tego roku zostaną wskazane dwie najlepsze - dodał.
Bełchatów kandydatem na elektrownię atomową. Jacek Sasin: ta lokalizacja jest wysoce prawdopodobna
Bełchatów kandydatem na elektrownię atomową. Jacek Sasin: ta lokalizacja jest wysoce prawdopodobnaFoto: twitter/cire_pl

Jacek Sasin, pytany, czy trzecia elektrownia jądrowa, a druga rządowa będzie w Bełchatowie, odparł: "Pewne nie jest, ale dalece prawdopodobne".

- Nie jest pewne, ponieważ trwają w tej chwili badania tych lokalizacji, kilku lokalizacji, które są brane pod uwagę. Tę kwestię prowadzi minister klimatu. Jesienią tego roku zostaną wskazane dwie najlepsze lokalizacje, w jednej z nich będzie budowana elektrownia - powiedział Sasin.

Węzeł energetyczny

Jak dodał, Bełchatów to "ogromny węzeł energetyczny". - Ma tę przewagę nad innymi lokalizacjami, że ma dzisiaj wiele połączeń sieciowych z całą siecią energetyczną w Polsce, jest taką lokalizacją, która jest najlepsza pod tym względem - powiedział.

Wskazał, że Bełchatów ma tradycje energetyczne. - Ze względów społecznych ważne, żeby tam właśnie elektrownia powstała - ocenił szef MAP.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse.

PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien - zgodnie z rządowymi planami - ruszyć w 2033 r.

Lista lokalizacji

W połowie marca wiceprezes spółki Polskie Elektrownie (PEJ) Jądrowe Łukasz Młynarkiewicz przekazał, że jesienią br. ma być znana krótka lista potencjalnych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Jesienią w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie.

W Bełchatowie działa od ponad 30 lat kopalnia węgla brunatnego, to największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Eksploatuje złoże węgla brunatnego o zasobach szacowanych całościowo na ponad 1 mld ton.

Od 1988 r. działa w Bełchatowie elektrownia, obecnie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

REKLAMA