250. dostawa gazu do Świnoujścia. To kluczowy surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

Do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca. Gazowiec dostarczający LNG to Energy Endeavour ze Stanów Zjednoczonych, na mocy długoterminowej umowy z koncernem Cheniere Energy.

2023-09-25, 10:16

250. dostawa gazu do Świnoujścia. To kluczowy surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego kraju
Polska sprowadza coraz więcej LNG. Foto: Shutterstock/ Wojciech Wrzesien

LNG to dziś jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego, pokrywający około 1/3 rocznego zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo. To 250. dostawa skroplonego gazu ziemnego odebrana w świnoujskim gazoporcie od momentu jego uruchomienia na przełomie 2015 i 2016 r. Przyjęte wtedy dwa pierwsze ładunki posłużyły do rozruchu technicznego instalacji. Rozładunek pierwszej dostawy komercyjnej miał miejsce w czerwcu 2016 roku.


Terminale LNG w Europie. Źródło: PAP Terminale LNG w Europie. Źródło: PAP

Więcej gazu

Rosnąca dynamika importu skroplonego gazu ziemnego do Polski sprawia, że rynek ten nieustannie ewoluuje. Grupa Orlen zapowiada dalsze inwestycje w rozwój LNG, w tym włączenie do użytku kolejnych gazowców z floty Orlen S.A., czy rezerwacje mocy regazyfikacyjnych pływającego terminala FSRU, który powstaje w Zatoce Gdańskiej.

Według Instytutu Studiów Energetycznych (ISE), w drugim kwartale 2023 roku Polska odebrała 15 transportów LNG o łącznym wolumenie około 1,13 mln ton LNG (około 1,56 mld m sześc.). Głównymi dostawcami LNG do Polski są USA i Katar.

Mix energetyczny

Obecny miks energetyczny Polski wygląda następująco:

REKLAMA

  • 48% energii pochodzi ze spalania węgla kamiennego,
  • 17% energii pochodzi ze spalania węgla brunatnego,
  • 25% energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE),
  • 6% energii pochodzi z gazu ziemnego,
  • 3% energii pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowych.

Polska dąży do stopniowego odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz ekologicznych odpowiedników. W ramach tej strategii realizowane są projekty morskich farm wiatrowych oraz wdrożono fotowoltaikę w wielu gospodarstwach domowych.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ Gospodarkamorska.pl/ IAR/ mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej