X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

General Motors i Ford rzucają elektryczne wyzwanie Tesli

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:01
General Motors i Ford zapowiadają zwiększenie nakładów na samochody elektryczne w 2021 r., co oznacza zaostrzenie konkurencji dla Tesli.
elektryczny Ford Mustang
elektryczny Ford Mustang Foto: Ford/Twitter

Te dwie najważniejsze amerykańskie firmy motoryzacyjne zakończyły rok 2020 z lepszymi wynikami, niż przewidywali analitycy.

Motoryzacyjne giganty na plusie

W raporcie za IV kwartał ubiegłego roku koncern General Motors wykazał przychody w wysokości 37,52 mld dolarów wobec przewidywań analityków Refinitiv na poziomie 36,1 mld dolarów.

samochody elektryczne free 1200.jpg
Korzystanie z samochodu elektrycznego tańsze niż w przypadku spalinowego

Skorygowany zysk na akcję GM za okres październik-grudzień 2020 r. wyniósł 1,93 dolarów, powyżej oczekiwań rynku na poziomie 1,37 dolarów.

Tydzień przed producentem samochodów z Detroit własne wyniki zaprezentował konkurencyjny koncern z sąsiedniego Dearborn – Ford Motor. Spółka ta wykazała w ostatnim kwartale 2020 r. przychody na poziomie 33,2 mld dolarów względem spodziewanych 33,89 mld dolarów oraz skorygowany zysk na akcję w wysokości 34 centów w porównaniu do przewidywanej straty rzędu 7 centów za akcję.

Jeszcze pod koniec stycznia raport kwartalny za koniec 2020 r. udostępnił także koncern motoryzacyjny Elona Muska.

Producent samochodów elektrycznych z Doliny Krzemowej zakończył IV kwartał 2020 roku z przychodami na poziomie 10,74 mld dolarów wobec przewidywań analityków na poziomie 10,4 mld dolarów, ale z rozczarowującym zyskiem na akcję rzędu 80 centów względem spodziewanych 1,03 dolarów.

Tesla warta 815 mld dolarów

W środę kapitalizacja rynkowa Tesli przekroczyła 815 mld dolarów – najwięcej na świecie w branży motoryzacyjnej. To ponad sześciokrotność łącznej wyceny GM i Forda.

Obserwatorzy rynku przytaczani przez agencję Reutera zwracają jednak uwagę na zmieniające się nastroje wśród inwestorów niezadowolonych niekonkretnymi zapowiedziami Muska względem celów na 2021 r.

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
W Unii Europejskiej rośnie sprzedaż samochodów napędzanych prądem. Zobacz nowe dane

Reuters wskazuje także na rosnącą konkurencję na rynku pojazdów elektrycznych, na którym Tesla jest dotychczas liderem technologicznym, co zagraża także pobocznym źródłom przychodów firmy – zwłaszcza ze sprzedaży kredytów na emisje dwutlenku węgla producentom aut spalinowych.

Elektryfikacja - ogromny potencjał wzrostu

Kierownictwa GM oraz Forda zapowiedziały na początku lutego znaczne zwiększenie nakładów na auta elektryczne i autonomiczne. Cytowana przez serwis CNBC szefowa GM Mary Barra zadeklarowała, że spośród 9-10 mld dolarów inwestycji planowanych na ten rok, firma zamierza przeznaczyć 7 mld dolarów na rozwój i przyśpieszenie prac nad pojazdami w pełni elektrycznych (EV) i autonomicznych (AV), w których upatruje ogromnego potencjału wzrostu. Jeszcze w ubiegłym roku koncern z Detroit zapowiedział, że przeznaczy na rozwój EV/AV do 27 mld dolarów między w latach 2020-2025.

samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Dopłaty od państwa do punktów ładowania aut elektrycznych zwiększą liczbę e-pojazdów?

W samochody elektryczne i autonomiczne więcej chce inwestować także producent z Dearborn. Zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią Ford do 2025 r. przeznaczy na EV łącznie 22 mld dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż planowano wcześniej w strategii do 2022 r. Firma przeznacza także 7 mld dolarów na rozwój AV, z czego 5 mld dolarów w perspektywie 2021-2025 r.

Nowy gigant – Stellantis - jeszcze nie ujawnił planów

Swoich wyników i planów rocznych nie ujawnił jeszcze nowy amerykańsko-europejski koncern Stellantis, który powstał na początku tego roku w wyniku fuzji włosko-amerykańskiego Fiata Chryslera (FCA) i francuskiej Groupe PSA. Ich wyniki mają zostać podane na konferencji Stellantis zapowiadanej na 3 marca.

Bezpośrednio po środowym otwarciu NYSE notowania GM spadły o ponad 4 proc. względem wtorkowego zamknięcia. Mniejszymi spadkami sesję rozpoczęły także Ford (ok. 1,6 proc.), Stellantis (ok. 0,5 proc.) oraz notowana na parkiecie Nasdaq Tesla (1,9 proc.).

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, jk

Czytaj także

Firma Apple będzie produkować samochody

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 21:35
Motoryzacyjny rynek celuje już nie tylko w elektryki - od kilku lat trwa wyścig o miejsce w kolejnej, wyższej formie tego świata - w samochody autonomiczne, w których kierowcę zastąpią super czujniki i trójwymiarowe kamery. I właśnie do tego wyścigu włączył się producent iphonów, i komputerów, firma Apple. Chce dołączyć do klubu producentów autonomicznych aut w 2024 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczne limuzyny Bidena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:00
Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych szybko zabrał się do pracy! Jako zwolennik eko-rozwiązań zapowiedział, że wymieni wszystkie rządowe auta na elektryczne!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Tesla z polskim akcentem. "Wiedźmin" w najszybszym elektryku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 15:30
Elon Musk zaprezentował światu nowe modele Tesli – niemal 630 km zasięgu na baterii, 2 sekundy do setki i możliwość grania na wielkim wyświetlaczu w "Wiedźmina 3". Czego więcej potrzeba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile "elektryków" będzie jeździć w Polsce za 5, 10 i 15 lat?. Nowy raport zdradza kilka scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 10:39
"Elektryfikacja" czeka również polską motoryzację. O kilku scenariuszach jej rozwoju mówi najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wynika z niego, że liczba elektrycznych pojazdów zależy od wsparcia i zachęt przy ich zakupie.
rozwiń zwiń