Obligacje wieczyste

Obligacje wieczyste to obligacje, których emitent nie musi wykupywać. To znaczy, że emitując zobowiązuje się do płacenia odsetek przez cały okres życia obligacji, który może być wiecznością.

2014-05-13, 18:52

Obligacje wieczyste
Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym są obligacje wieczyste, dlaczego firmy je emitują a inwestorzy je kupują, tłumaczy Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A./ Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

Emitowanie tego typu obligacji ma długą historię. Brytyjski skarb państwa wyemitował obligacje, które miały sfinansować wojny napoleońskie i miały być nigdy nie wykupione. Teraz emitują je banki, bo pieniądze pozyskane z emisji tych obligacji mogą sobie zaliczać do kapitałów własnych, jednocześnie płacąc inwestorom odsetki.

– Ale nie zawsze jest tak, że nie mogą ich nigdy wykupić  - tłumaczy Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. – W obecnych realiach obietnica jest następująca: emitujemy obligacje, od których możemy płacić odsetki do „końca świata”, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagać, możemy je wykupić, choć z reguły stosuje się klauzulę mówiącą, że może to nastąpić nie wcześniej niż po 5-10 latach od momentu emisji.

Dla inwestorów plusem obligacji wieczystych są wyższe odsetki niż od standardowych obligacji pięcio,  czy dziesięcioletnich.

REKLAMA

Karolina Mózgowiec

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej