X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Weksel inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 12:28
Weksel inwestycyjny jest jednym ze sposobów pozyskiwania środków na określone przedsięwzięcia, przede wszystkim takie, które mają na celu zrealizowanie inwestycji w obszarze nieruchomości. Jak sama nazwa wskazuje, że jest to pewna odmiana weksla, a więc bezwzględnego zobowiązania się wystawcy do zapłacenia określonej sumy pieniężnej, wyjaśnia Grzegorz Kubalski – ekspert samorządowy
Audio
  • Czym jest weksel inwestycyjny, wyjaśnia Grzegorz Kubalski, ekspert samorządowy./ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay
Obejrzyj
Czym jest weksel inwestycyjny, wyjaśnia Grzegorz Kubalski, ekspert samorządowy./ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Pojawienie się dookreślenia „inwestycyjny” jest związane z tym, że weksel taki jest wystawiany w określonym celu. Mianowicie takim, że osoba, która ten weksel nabywa i z punktu widzenia prawnego jest remitentem, chce na dokonywanym zakupie zarobić. Jak to się dzieje ? Weksel inwestycyjny zwykle jest sprzedawany z dyskontem , a więc poniżej wartości, na którą jest wystawiony i po upływie określonego czasu jest wykupowany tak jak każdy inny weksel , ale już po jego sumie nominalnej.

To czym zarabiamy jako nabywca takiego weksla, to jest oczywiście różnica między wartością po której weksel jest od nas wykupiony , a wartością , którą musieliśmy zapłacić przy nabywaniu weksla, inaczej mówiąc w momencie, gdy ten weksel był na nas wystawiany. Z prawnego punktu widzenia , a więc uwarunkowań sięgających jeszcze czasów przedwojennych i prawa wekslowego , które do dnia dzisiejszego jeszcze obowiązuje, oznacza to po prostu określony poziom oprocentowania weksla, co jest oczywiście jak najbardziej dopuszczalne. Do czego mogą służyć środki pozyskane w ten sposób przez emitenta - podmiot, który wystawia weksel. Oczywiście, na dobrą sprawę może służyć do dowolnych celów, ale żeby przekonać kogoś do inwestycji trzeba wykazać, że nasz pomysł biznesowy jest uzasadniony. Dlatego najczęściej jest tak ,że weksle inwestycyjne służą do zebrania środków na inwestycje w nieruchomości, przy czym są one zabezpieczane na nieruchomościach, będących przedmiotem planowanej inwestycji. W szczególnym przypadku możemy mieć do czynienia z inwestycjami w nieruchomości komunalne, związane z realizacją zadań publicznych, czy pod budownictwo mieszkaniowe . Pierwsze pomysły na takie użycie weksli inwestycyjnych już się pojawiają.

NBP logo

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak