Ulga na prace badawczo-rozwojowe
Ulga podatkowa na prace badawczo-rozwojowe jest elementem Programu Start in Poland, jednak o znaczeniu horyzontalnym. Nie dotyczy bowiem tylko startupów, lecz wszystkich podmiotów gospodarczych, które prowadzą prace B plus R - wyjaśnia Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
2019-05-30, 11:32
Posłuchaj
Ulga polega na tym, iż obecnie spółki- podatnicy, mogą dwukrotnie odpisać od podstawy opodatkowania pewne koszty, które ustawa bądź dotycząca CIT bądź PIT – określa jako tak zwane koszty kwalifikowane i w ten sposób firmy, które mają znaczące koszty prac badawczo – rozwojowych mogą zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania. Ulga de facto zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku; w niewielkiej wysokości, natomiast kolejnymi ustawami, tak zwanymi ustawami o innowacyjności, zwiększano wysokość odliczeń, jak również zwiększano zakres kosztów kwalifikowanych, które można odliczać w ramach tej ulgi. Ostatnie dane, którymi dysponujemy – są to dane za rok 2017, bowiem odliczenia dokonuje się składając rozliczenie podatkowe, czyli w zależności od tego jak firma ma skonstruowany swój rok obrotowy. Stąd dane, którymi dysponujemy są z pewnym poślizgiem.
W roku 2017 z ulgi na prace badawczo – rozwojowe skorzystało prawie 1100 podatników. Suma kosztów kwalifikowanych odliczonych wyniosła ponad 0,5 mld złotych, natomiast wartość prac B plus R, zgłoszonych do tej ulgi wyniosła prawie 2 mld złotych. W 2017 roku tych prawie 1100 Podatników zaoszczędziło 111 mln złotych. Akumulatywnie, od początku funkcjonowania ulgi na prace badawczo- rozwojowe, firmy- podatnicy zaoszczędziły 150 mln złotych. Jest to duża kwota, którą przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć na przykład na inwestycje.
-Cieszymy się, że udało nam się spowodować, iż wysokość tych odpisów jest porównywalna, nie gorsza niż w innych krajach, które takie ulgi stosują, i że co roku atrakcyjność tej ulgi rosła, a firmy dostrzegały to, bowiem w kolejnych latach coraz więcej przedsiębiorstw korzystało z tej ulgi- podkreśla Marcin Sowa.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md
