Przedsiębiorcy: małe firmy nie zapożyczają się w bankach
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad SKOK jest zgodny z konstytucją i uzasadniony. Wyłącznie małe kasy nie będą temu nadzorowi podlegały. - Wyrok TK w sprawach SKOK jest ważny i przełomowy - ocenia Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.
2015-08-03, 14:20
Posłuchaj
- To bardzo ważny wyrok, on stabilizuje sytuację w sektorze instytucji finansowych. Dla przeciętnego Polaka nie ma różnicy, czy to jest SKOK, czy bank. Te instytucje działają w zasadzie tak samo. Wielką sprawą było to, że członków SKOK objęto gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – mówi Bańka.
Posłuchaj
W ramach upadłości trzech SKOK-ów już wypłacono 3 miliardy 200 mln zł. z odsetkami do równowartości nie więcej niż 100 tysięcy euro - zwraca uwagę Jerzy Bańka.
- Idea SKOK opierała się, o zasadę znajomości poszczególnej grupy ludzi i przez to zaufania do samych siebie – to dawało gwarancję, pewność, że środki, które będą udzielone w formie pożyczek, czy kredytów nie zostaną stracone – dodaje.
REKLAMA
Posłuchaj
Bezpieczeństwo obrotu jest bardzo ważne, ale nie można zapominać, że małe i średnie firmy potrzebują innej oferty finansowej niż duże spółki. - A takich ofert cały czas na polski rynku bankowym brakuje - mówi Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
- Z punktu widzenia małych i mikro przedsiębiorstw, potrzebne są w Polsce takie instytucje, może mniejsze, może z większym ryzykiem, tego nie chcę w tej chwili oceniać, ponieważ ta granica ryzyka zawsze jest płynna, które dawały by szanse aby przedsiębiorca dostał pieniądze. Mały i mikro przedsiębiorca, idąc do dużego banku, nie mając żadnej historii kredytowej, nie ma żadnej szansy aby uzyskać pieniądze na rozwój. Całe szczęście, że są małe instytucje finansowe, które nie podlegają tak dużym ryzykom, i także tak restrykcyjnej kontroli KNF-u, bo to jest kontrola może i potrzebna, ale mocno sformalizowana. Całe szczęście, że są firmy leasingowe, mnożą się także inne formy, które wychodzą spod prawa bankowego, a dają szansę na finansowanie rozwoju i działalności – podkreśla Marek Kłoczko.
REKLAMA
Posłuchaj
Bezpieczne pieniądze są droższe i często niedostępne dla mniejszych przedsiębiorców - podkreśla Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
- Potrzebne są dodatkowe źródła finansowania dla małych firm, ten bezpieczniejszy pieniądz jest często droższy lub niedostępny – zaznacza.
Posłuchaj
Marzena Rudnicka zwraca też uwagę, jak wielkim problemem jest u nas niesprawne sądownictwo.
REKLAMA
- Problemem u nas w kraju jest to, że nie działają sądy. Gdyby działały sprawnie, i rozprawy odbywały by się szybko, to również formy regulacji spółdzielczych, czy innych drobniejszych, które nie podlegałyby nadzorowi Komisji, mogły by być zwyczajnie rozstrzygane w sądach. Stąd też bezpieczeństwo kredytobiorców było by zupełnie na innym poziomie niż jest obecnie – dodaje Marzena Rudnicka.
Posłuchaj
Komisja Nadzoru Finansowego dopiero od dwóch lat sprawuje nadzór nad SKOKami. Uznany za niekonstytucyjny artykuł ma obowiązywać jeszcze przez 18 miesięcy.
Grażyna Raszkowska, fko
REKLAMA
REKLAMA