Loteria Paragonowa: pomysł dobry, ale nie rozwiązuje największego polskiego problemu podatkowego
Samochód osobowy i 2 tablety zostały wczoraj rozlosowane w pierwszej odsłonie loterii paragonowej. Eksperci audycji Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 pomysł chwalą, ale dodają - najważniejszych problemów związanych z wyłudzaniem podatku VAT w ten sposób nie rozwiążemy.
2015-11-17, 13:59
Posłuchaj
̶ Loteria ma na pewno pewien wpływ na ściągalność podatków, ale mimo to mamy do czynienia cały czas z działaniem na zasadzie plebiscytu - mówi Maryjka Szurowska, publicystka Gazety Bankowej.
Loteria Paragonowa nie rozwiązuje najważniejszego problemu podatkowego Polski
̶ Nie trafiamy tak naprawdę w problem, gdyż dla Polski największym jest dziura VAT-owska, czyli przestępstwa związane z tym podatkiem, a nie to, że jakaś tam pani kosmetyczka, pan fryzjer, czy inny drobny przedsiębiorca wyda co drugi czy co trzeci paragon – mówi ekspertka.
Posłuchaj
REKLAMA
̶ Dlatego doceniam Loterię Paragonową jako element pomocowy, ale chciałabym zobaczyć rozwiązania, które bija w dziurę VAT-owską – mówi ekspertka.
A Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP dodaje, że łatwiej wygrać w Lotto, niż w Loterii Paragonowej zorganizowanej przez ministerstwo finansów.
Loteria daje mniejszą szansę na wygraną niż Toto Lotka
̶ Jeśli wziąć pod uwagę, że zarejestrowano w Loterii ponad 17 mln paragonów, to moje szanse, gdybym zarejestrował swój paragon, byłyby mniejsze niż trafienie „szóstki” w Toto Lotka - - mówi ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Kłopotliwa procedura rejestracji w Loterii Paragonowej
Dość uciążliwy jest też proces rejestrowania paragonów, dodaje ekspert.
Przypomina, że procedura wymaga przepisania wielu pozycji.
̶ Dlatego się na to nie zdecydowałem, mimo dość pochlebnych decyzji, jakie słyszałem na temat pomysłu zorganizowania Loterii paragonowej – ujawnia ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Na małe prawdopodobieństwo wygranej zwraca też uwagę Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM Pekao SA.
REKLAMA
W ubiegłym miesiącu Polacy zarejestrowali blisko 17 milionów paragonów fiskalnych.
Krzysztof Rzyman, jk
REKLAMA