Rynki zaskoczone rządzeniem PiS. Ale nie na długo
Słabszy złoty, spadki na giełdzie, wyższe marże w bankach. Początek rządów PiS oznacza wyższe raty kredytów walutowych, niższe wyceny zgromadzonych akcji, czy droższe kredyty. Czy to początek kłopotów, czy to tylko chwilowe problemy, zastanawiali się goście Pulsu Gospodarki Polskiego Radia 24.
2015-12-11, 14:11
Posłuchaj
Prasa dziś w alarmistycznym tonie opisuje konsekwencje działań gabinetu Beaty Szydło.
Maryjka Szurowska, publicystka Gazety Bankowej uspokaja. Nerwowość na rynkach przejdzie.
Początki rządów PiS szokują rynki
̶ Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej, rządy PiS są szokiem tak dla rynków międzynarodowych jak i krajowych – mówi ekspertka.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak dodaje, PiS zmienia dosłownie wszystko i czy to dobrze, czy źle, to się okaże w perspektywie długoterminowej.
̶ Natomiast w tym momencie powoduje to absolutny brak stabilizacji, co odbija się natychmiast na giełdzie czy na wartości naszej waluty – mówi Maryjka Szurowska.
Niepewność może potrwać jeszcze miesiąc, dwa
O tym, że kurz niedługo opadnie, mówi także Hubert Kozieł z Rzeczpospolitej i Parkietu.
REKLAMA
Jak podkresla, według analityków międzynarodowych, jeśli deficyt finansów publicznych zostanie utrzymany w granicach 3 procent, to szoku nie będzie.
Posłuchaj
̶ Podwyższona zmienność na rynkach, większa niepewność, czy tzw. mgła wojny, może potrwać jeszcze miesiąc, dwa, zależnie od działalności rządu – mówi ekspert.
REKLAMA
Rynki zostały zaskoczone nowym stylem rządzenia
Z kolei Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP zwraca uwagę na styl sprawowania władzy. Jest inny, niż ten z poprzedniego okresu rządów PiS. I to zdaniem eksperta zaskoczyło rynki.
̶ Można odnieść wrażenie, że PIS zachowuje się bardziej jakby było w opozycji niż rządziło – mówi ekspert.
Partia rządząca nie dostrzega jeszcze ograniczeń związanych z rządzeniem
Jak wyjaśnia, być może partia rządząca nie dostrzega jeszcze ograniczeń związanych z rządzeniem.
REKLAMA
Posłuchaj
̶ Być może za rok, po zderzeniu z rzeczywistością, stosunek rządu do kwestii ekonomicznych będzie bardziej pragmatyczny – mówi Łukasz Kozłowski.
Wciąż nie są znane ostateczne zapisy ustaw dot. nowych podatków: bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych. Nie wiadomo także kiedy ruszy program 500+. Nie jest też pewne kiedy zostanie obniżony wiek emerytalny, ani w jakim terminie dojdzie do podwyżki kwoty wolnej od podatku.
Krzysztof Rzyman, jk
REKLAMA
REKLAMA