Ten i następny rok dobry dla polskiej gospodarki
Po roku rządów PiS gospodarka jest w dobrym stanie, a w roku przyszłym może być podobnie - uważa Tomasz Kaczor główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego gość audycji Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24.
2016-10-25, 13:19
Posłuchaj
Tomasz Kaczor Ten zastrzyk pieniądza (Rodzina 500 plus) będzie pompował polską konsumpcję, to jest kilka kwartałów solidnego wzrostu gospodarczego
- Rok 2017 będzie dobry dla polskiej gospodarki. Ten zastrzyk pieniądza (Rodzina 500 plus) będzie pompował polską konsumpcję, to jest kilka kwartałów solidnego wzrostu gospodarczego. Za tym idzie spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń. Z perspektywy przyszłego roku, ja się o polską gospodarkę nie boje – podkreśla gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Inwestorzy przyzwyczają się do ryzyka?
Marek Wołos Może wrócimy na wyższy rating, a WIG 20 przekroczy 2 tysiące punktów.
W przyszłym roku agencje ratingowe mogą podnieść ocenę wiarygodności kredytowej naszej gospodarki, a WIG 20 może przekroczyć 2 tysiące punktów prognozuje Marek Wołos, główny ekonomista Domu Maklerskiego Athena Investments.
REKLAMA
- Rynek finansowy przyzwyczaja się do zmian i do niepewności. Część ryzyka wewnętrznego zniknie. Agencje ratingowe już mniej patrzą na sprawy polityczne. Przypomnę, że decyzja jednej z nich była związana z problemem z Trybunałem Konstytucyjnym. Pokusiłbym się nawet na stwierdzenie, że wrócimy do wyższego ratingu. WIG20 może wzrosnąć nawet powyżej poziom 2 000 punktów, to też na skutek tego, że inwestorzy przyzwyczają się do pewnych działań i będą szukali okazji inwestycyjnych – uważa ekspert.
Posłuchaj
Budżet uda się zrealizować
Marek Kłoczko Być może będziemy mieli inflację, a to działa na korzyść budżetu
W przyszłym roku polskiej gospodarce będzie sprzyjać dobra koniunktura w Niemczech i w innych krajach Unii Europejskiej, a zwiększone wydatki socjalne jak np. na program Rodzina 500 plus nie zagrożą naszej równowadze budżetowej, mówił Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
- System podatkowy jest uszczelniany, a jest jeszcze dużo do zrobienia. Jest wzrost gospodarczy powyżej 3 proc. Być może będziemy mieli już niewielką inflację, która zawsze działa na korzyść utrzymania równowagi budżetowej. To są czynniki, które mogą równoważyć te zwiększone wydatki – podkreśla rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Robert Lidke, abo
REKLAMA