Degresywna kwota wolna od podatku. Ekonomiści: to dobry pomysł
Dla osób, które więcej zarabiają nie powinno być kwoty wolnej od podatku - powiedział ostatnio wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Sprawę komentowali goście Pulsu gospodarki w Polskim Radiu 24.
2016-11-21, 13:08
Posłuchaj
Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu, Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Z takim podejściem w pełni zgadza się Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu.
- Zacytuję Mateusza Szczurka wcześniejszego ministra finansów: Kwota wolna od podatku to jest takie tępe narzędzie, które funkcjonując w systemie podatkowym pomaga nie tym, którym powinna pomagać, bo wszyscy mogą korzystać z owoców kwoty wolnej, a nie wszyscy powinni, bo nie wszyscy tego potrzebują. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje i trzeba go wykonać. Jednak jeśli zrezygnujemy z jednolitego podatku, to może należałoby wprowadzić mechanizm degresywny w kwocie wolnej. To oznacza, że im więcej się zarabia, tym bardziej kwota wolna maleje. Może warto by się również zastanowić nad reformą kosztów uzyskania przychodów, bo to jest zachęta do pracy. To powinien być klucz zmian w systemie podatkowym, a nie pomoc społeczna – uważa gość.
Bartek Godusławsk Może warto by się również zastanowić nad reformą kosztów uzyskania przychodów, bo to jest zachęta do pracy
Posłuchaj
Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu: o degresywnej kwocie wolnej 1:40
Dodaj do playlisty
Wyrok TK jest wiążący
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada bieżącego roku. Są niezgodne w zakresie w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek czyli kwoty wolnej - gwarantującej co najmniej minimum egzystencji.
Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC przypominał, że w Polsce mamy bardzo niską kwotę wolną.
REKLAMA
- Pośród państw, które stosują kwotę wolną od podatku Polska jest na ostatnim miejscu z kwotą około 750 euro. Wielka Brytania ma 14,1 tys. euro, we Francji to około 6 tys. euro, a na Łotwie 900 euro. Jest bardzo dużo pomysłów, które są na stole i trawa debata publiczna. Watro systemowo skupić się nad tym co nas czeka i wyznaczyć mechanizm dyskusji publicznej. Warto rozpocząć systemową dyskusję – przekonuje rozmówca.
Posłuchaj
Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC: o potrzebie społecznej dyskusji 0:58
Dodaj do playlisty
Trzeba rozdzielić dwie kwestie
O systemowym podejściu do kwestii podatków, a jednocześnie o rozłączeniu systemu podatkowego i pomocy społecznej - mówił też Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej
- Powinniśmy oddzielać mechanizmy pomocy społecznej od systemu podatkowego i zachęt do inwestowania. Nie rozumiem dlatego Program 500+ jest adresowany również do osób najbogatszych. Powinniśmy rozdzielić dwa obszary, tak żeby pomoc społeczna trafiała do osób, które jej najbardziej potrzebują. System podatkowy zaś powinien sprzyjać rozwojowi i inwestowaniu – przekonuje ekspert.
Posłuchaj
Marek Kłoczko wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej: należy rozdzielić pomoc socjalną od systemu podatkowego 0:40
Dodaj do playlisty
Wicepremier Mateusz Morawiecki jednocześnie, że przedsiębiorcy nie powinni się obawiać, że zostaną opodatkowani tak jak pracujący na etacie. Dla nich najprawdopodobniej zostanie wprowadzona tak zwana "mała działalność gospodarcza".
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA