Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Eksperci: dobrze, że takie spotkanie ma miejsce

Dobrze, że takie spotkanie ma miejsce – tak o polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych mówili goście "Pulsu gospodarki" na antenie Polskiego Radia 24. Jednym z głównych tematów konsultacji będą relacje gospodarcze między obu krajami.

2016-11-28, 13:30

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Eksperci: dobrze, że takie spotkanie ma miejsce
Bartosz Sawicki z TMS Brokers, Izabela Kozakiewicz z „Businness Review Plus” i Andrzej Kensbok, ekspert Fundacji Republikańskiej. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Izabela Kozakiewicz z „Businness Review Plus”, Andrzej Kensbok, ekspert Fundacji Republikańskiej i Bartosz Sawicki z TMS Brokers (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Według Andrzeja Kensboka, eksperta Fundacji Republikańskiej, istnieje duża przestrzeń do zacieśnienia współpracy z Wielką Brytanią.

"

Andrzej Kensbok Obroty pomiędzy Polską a Wielką Brytanią są znacznie niższe niż wskazywałyby na to rozmiary obu gospodarek.

- Obroty pomiędzy Polską a Wielką Brytanią dynamicznie rosną, natomiast są one niskie. Są znacznie niższe niż wskazywałyby na to rozmiary obu gospodarek. Wielka Brytania jest drugą gospodarką Unii Europejskiej, po Niemczech, a nasze obroty są na 7 czy 8 miejscu, także przestrzeń do wzrostu jest ogromna. Dotyczy ona nie tylko firm i wielkich sponsorowanych rządowo sponsorowanych inwestycji, ale przede wszystkim całego sektora średnich przedsiębiorstw, które zaczynają się wzajemnie interesować swoimi krajami. To może akurat przenieść korzystny impuls prorozwojowy - mówi Andrzej Kensbok.


Posłuchaj

Andrzej Kensbok: obroty pomiędzy Polską a Wielką Brytanią dynamicznie rosną, natomiast są one niskie. 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Bardziej sceptycznie do rozwoju współpracy polsko-brytyjskiej podchodzi Bartosz Sawicki z TMS Brokers. Według eksperta, jeśli do tej pory nie udało nam się zbudować silnych relacji gospodarczych, to teraz w obliczu Brexitu, też nam się to nie uda.

REKLAMA

"

Bartosz Sawicki Nie liczyłbym teraz na Wielką Brytanię jako na państwo, które może wyrwać nas z pułapki średniego, słabego wzrostu gospodarczego.

- Po tylu latach na Wyspach pracują setki tysięcy Polaków, 2,5 proc. polskiego importu to towary przywożone z Wielkiej Brytanii, natomiast niecałe 7 proc. to towary eksportowane tam w całej strukturze naszego eksportu. W perspektywie tak dużych znaków zapytania dotyczących przyszłości gospodarki – na razie wszyscy się cieszymy, że Brexit nie wywołał aż tak silnego gospodarczego szoku, ale on przyjdzie, ta gospodarka jest skazana na spowolnienie – nie liczyłbym teraz na Wielką Brytanię jako na państwo, które może wyrwać nas z pułapki średniego, słabego wzrostu gospodarczego - mówi Bartosz Sawicki.


Posłuchaj

Bartosz Sawicki: na razie wszyscy się cieszymy, że Brexit nie wywołał aż tak silnego gospodarczego szoku, ale on przyjdzie, ta gospodarka jest skazana na spowolnienie 0:39
+
Dodaj do playlisty

 

Z kolei Izabela Kozakiewicz z „Businness Review Plus” - w kontekście Brexitu - zwraca uwagę, że relacje polsko-brytyjskie w przyszłości będą w dużej mierze zależeć od stanowiska wypracowanego w łonie całej Unii Europejskiej.

"

Izabela Kozakiewicz Dzisiejsze konsultacje pewnie niewiele wniosą, jeżeli chodzi o założenia dotyczące Brexitu i sytuacji Polaków na Wyspach.

- W kontekście samego Brexitu to jeszcze wcześnie oceniać nawet te dzisiejsze konsultacje. Jednak pomimo tego, że ogromna rzesza Polaków zamieszkuje Wyspy, to Polska jest częścią UE i te konsultacje odnośnie Brexitu nie będą miały miejsca dzisiaj, a w czasie późniejszym, gdzie Polska będzie stroną scenariusza wypracowanego przez całą Unię. Te dzisiejsze konsultacje pewnie niewiele wniosą, jeżeli chodzi o założenia dotyczące Brexitu i sytuacji Polaków na Wyspach - mówi Izabela Kozakiewicz.

REKLAMA


Posłuchaj

Izabela Kozakiewicz: Polska jest częścią UE i te konsultacje odnośnie Brexitu nie będą miały miejsca dzisiaj, a w czasie późniejszym, gdzie Polska będzie stroną scenariusza wypracowanego przez całą Unię 0:38
+
Dodaj do playlisty

 

Negocjacje ws. Brexitu mają się zacząć w I kwartale przyszłego roku i potrwać maksymalne dwa lata, choć coraz więcej ekspertów wątpi dotrzymanie tych terminów.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej