Nowy prezes GPW. Jakie wyzwania stoją przez Rafałem Antczakiem?

Nowa strategia, odczarowanie giełdy, jako miejsca, gdzie tylko się traci i spokój - to zdaniem gości "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24, największe wyzwania stojące przed nowym szefem Giełdy Papierów Wartościowych.

2017-01-04, 14:43

Nowy prezes GPW. Jakie wyzwania stoją przez Rafałem Antczakiem?
Od lewej: Roland Paszkiewicz, Cezary Szymanek i Arkadiusz Pączka; foto: PR24/MR

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej, Cezary Szymanek, redaktor naczelny "Bloomberg Businessweek Polska" i serwisu rp.pl, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Peako SA (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Rad
+
Dodaj do playlisty

Dziś nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW odwołało prezes Małgorzatę Zaleską. Jej miejsce zajął Rafał Antczak. Wśród zadań stojących przed nowym prezesem będzie - według prof. Zbigniewa Krysiaka ze Szkoły Głównej Handlowej - opracowanie nowej wizji rozwoju warszawskiej giełdy.


Powiązany Artykuł

GPW prezes pap 1200.jpg
Rafał Antczak zastąpi Małgorzatę Zaleską w fotelu szefa GPW

- Od kilku lat nie ma porządnej strategii, już nie chodzi tylko o giełdę, ale też o cały rynek kapitałowy. Musimy patrzeć na sprawę kompleksowo: Giełda Papierów Wartościowych, krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Izba Rozliczeniowa i jeszcze parę innych instytucji, które są istotnymi graczami – podkreśla rozmówca.


Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej: potrzebna jest strategia 0:33
+
Dodaj do playlisty

Kluczowy jest spokój

"

Cezary Szymanek Ważne, żeby prezes został wybrany, mianowany i żeby politycy zwyczajnie o nim zapomnieli

Zanim jednak pojawi się nowa strategia GPW, nowym władzom giełdy potrzebny jest spokój - dodawał Cezary Szymanek, redaktor naczelny "Bloomberg Businessweek Polska" i serwisu rp.pl.

- Ważne, żeby prezes został wybrany, mianowany i żeby politycy zwyczajnie o nim zapomnieli. To jest organizm, który musi się z nowym szefem oswoić, i odwrotnie. Bardzo prosty przykład można było zobaczyć w przeszłości, kiedy duże spółki Skarbu Państwa miały swoich prezesów nie tylko przez połowę kadencji, ale przez dwie, trzy kadencje, dzięki temu te spółki zaczęły wychodzić na prostą, zaczęły powstawać z nich regionalni czempioni. Zatem przede wszystkim spokój, a potem strategia – uważa ekspert.

REKLAMA


Posłuchaj

Cezary Szymanek, redaktor naczelny "Bloomberg Businessweek Polska" i serwisu rp.pl: ważny jest spokój 0:36
+
Dodaj do playlisty

Ważne jest poparcie polityczne

Nowy prezes - jak mówił Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP - powinien mieć także "umocowanie polityczne".

- Jak widzimy pomysły rządzących co do zaangażowania spółek energetycznych w kopalnie, to widać, że decyzje polityczne są bardzo istotne. Personalne decyzje również są ważne, umocowanie kandydata też gra dużą rolę. Namaszczenie przez premiera Morawieckiego na szefa giełdy, powinno mieć przełożenie na to co dzieje się na giełdzie, na wzrosty notowań spółek. WIG20 to indeks Skarbu Państwa, tak więc polityka ma szczególne znaczenie. Przed nami jeszcze decyzje ws. przewalutowania kredytów frankowych, to też może się odbić na sytuacji na giełdzie. Przesłanek zawirowań jest bardzo dużo, jak więc od nowej osoby będzie bardzo dużo zależało, ważna będzie również cała układanka polityczna – tłumaczy gość.


Posłuchaj

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP o zawirowaniach politycznych 0:44
+
Dodaj do playlisty

Czarny PR

Rafał Antczak, ramię w ramię w politykami, będzie musiał także zmierzyć się z odczarowaniem warszawskiej giełdy, która jest postrzegana, jako miejsce, gdzie tylko się traci - uważa Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Peako SA.

- To jest jeden z problemów Giełdy Papierów Wartościowych, nie fakty, a opinie. Jak się popatrzy na stopy zwrotu indeksów, to w części sięgały one nawet kilkunastu procent. Jak się popatrzy nawet na długi termin, gdzie klienci detaliczni mogą mieć dostęp po przez instrumenty wspólnego lokowania, to fundusze małych i średnich spółek w ostatnim roku wypracowały stopę zwrotu na poziomie 13 proc., a w ostatnich 5 latach 70 proc. A my mówimy o wielkim kryzysie w jakim znajduje się polki rynek kapitałowy. Co w części jest prawdą, a w części nie. To wynika ze złego PR wokół parkietu w Warszawie i to jest rola bardziej polityków niż samego prezesa, żeby to zmienić – przekonuje analityk.

REKLAMA


Posłuchaj

Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Peako SA: o czarnym PR 0:52
+
Dodaj do playlisty

Dotychczasowy prezes GPW w Warszawie prof. Małgorzata Zaleska została powołana na to stanowisko w styczniu 2016 roku. Rafał Antczak do tej pory był on ekonomistą firmy doradczej Deloitte. Jego specjalizacją są makroekonomia i finanse.

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej