Fundusze unijne: w walce o zdobycie środków może pomóc firma doradcza

2015-02-19, 10:23

Fundusze unijne: w walce o zdobycie środków może pomóc firma doradcza
Fundusze unijne. Foto: Glow Images/East News

Polskie firmy z niecierpliwością oczekują na środki w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jak przekonują eksperci, wiele z nich, czekając, wstrzymało się z inwestycjami.

Posłuchaj

U progu nowych Programów Operacyjnych UE zainteresowanie ofertami takich firm doradczych będzie większe - mówi w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Wojciech Stelmaszak, doradca ds. projektów inwestycyjnych ADM Consulting Group /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Kolejne Programy Operacyjne są zatwierdzane przez Komisję Europejską, a tymczasem na rynku pojawiają się nowe przedsiębiorstwa, które na unijnych funduszach chcą zarobić. Chodzi o firmy oferujące napisanie wniosków o dotacje.

Na co należy zwrócić uwagę, korzystając z pomocy takich firm, wyjaśnia Wojciech Stelmaszak, doradca ds. projektów inwestycyjnych ADM Consulting Group.

- U progu nowych Programów Operacyjnych zainteresowanie ofertami takich firm doradczych będzie większe. Pojawiają się nowe wytyczne, zagadnienia, definicje, które często przedsiębiorców mogą odstraszać czy tremować. Okazuje się, że współpraca z firmą doradczą wnosi wiele dobrego do aplikowania o środki unijne. Przede wszystkim przedsiębiorca oszczędza swój czas. Zlecając to na zewnątrz, ma pewność, że różnego rodzaju zagadnienia, definicje, kwestie skompletowania odpowiednich załączników, zostają przekazane firmie doradczej, która prowadzi wnioskodawcę przez cały proces – mówi Wojciech Stelmaszak.

Błędy we wniosku mogą sporo kosztować

Ewentualne błędy, które pojawiły się we wniosku, mogą skutkować tym, że firma nie dostanie żadnych pieniędzy z UE.

- Tak było do tej pory. Na etapie tzw. oceny formalnej wniosków wystarczył jeden błąd do jego odrzucenia. Teraz te procedury mają się zmienić, mają zostać uproszczone, ale nadal współpraca z firmą doradczą będzie czymś pożądanym przez przedsiębiorców – podkreśla ekspert.

Opłaty zależne od wysokości pozyskanej dotacji

Stawki firm doradczych są różne, podaje Wojciech Stelmaszak.

- Co do zasady jest jeden obowiązujący w firmach konsultingowych model: opłata wstępna, którą przedsiębiorca zainteresowany pozyskaniem środków unijnych reguluje w momencie podpisywania umowy. Doradcy zaczynają wtedy przygotowywać dokumentację. Druga opłata jest na ogół uzależniona od tego, jak dużą dotację firma doradcza dla klienta pomogła zdobyć – wyjaśnia ekspert.

Czym kierować się przy wyborze firmy?

Przy wyborze firmy doradczej nie należy kierować się tylko i wyłącznie kryterium ceny.

- Spotykając się z przedstawicielami firm doradczych, rozmawiając z nimi na temat ich oferty, warto poprosić o referencje, o listę projektów, które firma realizowała. Sprawdzić budżety tych projektów, czy były to projekty małe czy duże. Przed podpisaniem umowy warto również poprosić o przedstawienie tzw. kryteriów oceny projektu, który chcemy składać. To daje nam odpowiedź na pytanie, czy firma doradcza rzeczywiście jest przekonana o tym, że nasz projekt ma szansę na dofinansowanie z UE, czy podpisuje umowę z nami tylko po to, żeby zarobić, nie licząc na sukces – radzi Wojciech Stelmaszak.

Umowa powinna jasno regulować, kto i za co jest odpowiedzialny. Powinny znaleźć się w niej zapisy, dotyczące wynagrodzenia i jego podziału na transze. Niektóre firmy oferują również możliwość rozliczenia dotacji, co też powinno znaleźć się w umowie.

Dominik Olędzki, awi

Polecane

Wróć do strony głównej