Fundusze unijne: pierwsze konkursy na wsparcie UE dla Mazowsza w połowie września
Samorząd woj. mazowieckiego planuje ogłosić w połowie września pierwsze konkursy na unijne dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. Oferta będzie również skierowana do gmin i powiatów.
2015-03-25, 08:55
- Pierwsze konkursy ruszą w końcówce trzeciego kwartału tego roku. Oferta będzie na pewno dla gmin i powiatów, bo tutaj nie blokują nas żadne rozporządzenia pomocowe i możliwość udzielenia wsparcia w zakresie pomocy publicznej. Na co czekamy, jeżeli chodzi o uruchomienie konkursów dla przedsiębiorców - podkreśliła we wtorek dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego Agnieszka Rypińska podczas konferencji "W nowej perspektywie: Polska".
Rypińska dodała, że w przygotowaniu są "dokumenty wdrożeniowe". - Skupiamy się głównie na kryteriach wyboru (projektów). Planujemy w drugim kwartale zatwierdzić znakomitą ich część, co umożliwi nam uruchomienie pierwszych konkursów w połowie września - oceniła.
Blisko 2,1 mld euro z RPO
Blisko 2,1 mld euro będzie miało do wykorzystania Mazowsze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Z tego na drogi ma trafić 232 mln euro, a na kolej 135 mln euro. Dotacje mają objąć m.in. modernizacje linii czy zakup nowego taboru dla Kolei Mazowieckich. Kolejne 324 mln euro mają być wydane na gospodarkę niskoemisyjną. Chodzi np. o budowę instalacji OZE, termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy inwestycje prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.
278 mln euro przeznaczonych ma zostać na badania i rozwój. Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać instytucje naukowe, konsorcja naukowe i przedsiębiorstwa, m.in. na transfer technologii.
Ponad 230 mln euro ma trafić na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu. Pieniądze mają przyczynić się do wzmacniania konkurencyjności małych i średnich firm. Po fundusze będą mogły sięgnąć też samorządy, które będą chciały lepiej przygotować swoje tereny pod inwestycje, tak by zachęcać potencjalnych inwestorów.
Na walkę z bezrobociem i aktywizacją zawodową będzie z kolei ponad 450 mln euro. Na promocję trwałego zatrudnienia ma trafić 137,9 mln euro, edukację - niezależnie od wieku (161,9 mln euro), a na wspieranie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym wspieranie ekonomii społecznej (172,4 mln euro).
PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA