Nowa strategia dla rolnictwa i obszarów wiejskich
Do końca września potrwają konsultacje ze związkami, organizacjami rolniczymi i wiejskimi w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - ogłosiło na wczorajszej konferencji prasowej kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa.
2016-08-04, 10:15
Posłuchaj
Całą strategię przygotowywało 12 zespołów międzyresortowych w maju i czerwcu. W październiku ma zostać przyjęta przez rząd.
Korzyści dla wszystkich
Polska ma się rozwijać w sposób zrównoważony, a więc w te procesy muszą być włączone także mniejsze miasteczka i obszary wiejskie, a nie tylko duże aglomeracje miejskie. Nowy model zakłada, że korzyści ze wzrostu gospodarczego powinni odczuwać wszyscy mieszkańcy kraju.
- Współpraca w ramach rządu w tym zakresie jest bardzo dobra. Po raz pierwszy za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze cały rząd - powiedział minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.
Cztery filary wzrostu
Silna gospodarka ma się wspierać na czterech filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju i ekspansji zagranicznej - powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
- Te cztery filary uruchamiają procesy rozwojowo-gospodarcze na obszarach wiejskich. Piąty filar rozwój społeczno-gospodarczy uruchamia pakt dla obszarów wiejskich. To są filary planu Morawieckiego – wylicza gość.
REKLAMA
Projekty strategiczne
Projekty strategiczne i flagowe w rolnictwie i obszarach wiejskich to między innymi utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, Paktu dla Wsi, odtworzenie i wsparcie lokalnych rynków rolnych, utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego czy Platformy Żywnościowej.
- Jest to pomysł by uczestniczyć w państwowych przetargach na przykład w Afryce. Za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych będzie można prowadzić handel mlekiem w proszku z takimi krajami jak Zambia, czy Angola - mówił Krzysztof Jurgiel.
Są także programy aktywizacji zawodowej czy adresowane do obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją - dodał Ryszard Zarudzki.
- Pieniędzy nie zawsze musi być więcej, zależy nam na wykorzystywaniu efektywniej tych środków, które mamy i przekierowaniu na pewne obszary środków czy zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy w Regionalnych Programach Operacyjnych – wyjaśnia.
Rozwój wsi i rolnictwa będzie monitorowany przez specjalnie powołany zespół, który w swych działaniach uwzględni zarówno realizację celów gospodarczych, jak i kwestie finansowe.
Uwagi do projektu Strategii Rozwoju dla Rolnictwa może zgłosić każdy. Formularze do tego celu udostępnia Ministerstwo Rozwoju na swojej stronie internetowej.
Aleksandra Tycner, abo
REKLAMA