Fundusze unijne na gospodarkę odpadami. Wkrótce można składać wnioski o wsparcie
Od 31 października do 30 grudnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.
2016-10-20, 10:28
Posłuchaj
Pomoc otrzymają głównie samorządy, jednak mogą się o nią ubiegać również inne podmioty, wyjaśnia Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Finansowanie jest skierowane nie tylko do jednostek samorządu, ale też np. związków gmin, albo jednostek, które realizują zadania gmin zlecone przez samorządy – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.
Samorządy potrzebują takiego rodzaju wsparcia
Tego rodzaju wsparcie na pewno przyda się gminom, biorąc pod uwagę ich napięte budżety, podkreśla Stanisław Jastrzębski , wójt mazowieckiej gminy Długosiodło, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej.
- Wszystkie pieniądze, jakie są dostępne, mogłyby być dostępne dla samorządów, zawsze są przez nas oczekiwane i mile widziane. Gminy mają bardzo dużą rozbieżność, jeżeli chodzi o dochody własne. Ta rozbieżność potrafi być jak jeden do ponad dwudziestu, więc naprawdę tych pieniędzy w samorządach jest ciągle za mało w stosunku do potrzeb, szczególnie w gospodarce wodno-kanalizacyjnej i w infrastrukturze drogowej – mówi gość „Agro-Faktów”.
REKLAMA
Trzy typy projektów
Są trzy typy projektów, które będą wspierane finansowo, zaznacza Roman Wójcik.
- Pierwszy typ to projekty związane z elementami gospodarki odpadami, które są zgodne z hierarchią sposobów postępowania z tymi odpadami, w tym instalacje do termicznego przekształcania odpadów. Drugi typ to projekty związane z gospodarką odpadami, z wyłączeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Są więc to tzw. punkty selektywnej zbiórki. Trzeci typ to projekty dotyczące wyłącznie instalacji do termicznego przekształcania odpadów – wymienia Roman Wójcik.
Poziom dofinansowania
Poziom dofinansowania projektów wynosi maksymalnie 85 proc. wartości wydatków kwalifikowanych projektu. To liczące się wsparcie, podkreśla Stanisław Jastrzębski.
- To są bardzo dobre warunki i gminy na pewno będą korzystały, bo ten udział własny w 15 proc. to najmniejszy „wymiar kary”, jaka powinna być nałożona na gminę, bo nie da się zupełnie bez własnych pieniędzy robić inwestycji – mówi ekspert.
REKLAMA
Jednak w przypadku projektów generujących dochód faktyczny poziom dofinansowania wyniesie 68 proc.
Wsparcie również z programów regionalnych
Wsparcie będzie można uzyskać nie tylko z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wyjaśnia wiceprezes Narodowego Funduszu.
- Na lata 2014-2020 przewidziane jest ok. 4 mld 116 mln według obecnego kursu euro. Oprócz PO Infrastruktura i Środowisko, samorządy mogą również skorzystać z 16 regionalnych programów operacyjnych, gdzie przewidziana jest kwota ok. 1 mld 840 mln zł – podaje liczby gość radiowej Jedynki.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest organizatorem cyklu bezpłatnych szkoleń, połączonych z konsultacjami, w zakresie poprawnego przygotowania projektu i wniosku o dofinansowanie.
REKLAMA
Jedno z tych szkoleń odbędzie się w czwartek w Warszawie. Informacje na temat szkoleń są publikowane na stronie internetowej Narodowego Funduszu.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA