Ruda Śląska: rewitalizacja siedmiu obszarów zielonych w centralnej części miasta
Siedem dużych obszarów zielonych w Rudzie Śląskiej, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha zostanie niebawem zrewitalizowanych. Dzięki dofinansowaniu z unijnych środków powstaną tam m.in. industrialny park rekreacji, inhalatorium i ogród sensoryczny.
2016-11-20, 20:00
Głównym założeniem projektu jest budowa tzw. Traktu Rudzkiego, czyli trasy, która połączy istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią w dwóch centralnych dzielnicach miasta – Wirek i Nowy Bytom. Chodzi też o odnowienie przylegającej doń przestrzeni. Całkowity koszt to ok. 8,3 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.
- Jak ważna jest zieleń w mieście, pokazują najnowsze badania psychologów i specjalistów od urbanistyki. Otóż okazuje się, że ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych są szczęśliwsi, bardziej życzliwi i skłonni do pomocy. Lepiej też znają swoich sąsiadów. Dlatego, gdy tylko pojawiła się szansa na sięgniecie po środki zewnętrzne, które umożliwią odnowienie szeregu miejskich terenów zielonych, zdecydowaliśmy się bez wahania – mówiła, cytowana w komunikacie, prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Z kolei naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Aleksandra Kruszewska dodała, że kompleksowa rewitalizacja obszaru między Wirkiem a Nowym Bytomiem to jeden ze "strategicznych projektów Rudy Śląskiej, który wpisuje się zarówno w Strategię Rozwoju Miasta, jak i w Lokalny Program Rewitalizacji".
Trakt Rudzki ma powstać w trzy lata
Zgodnie z projektem tzw. Trakt Rudzki ma powstać w trzy lata. Trasa ma przebiegać od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma biec ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Tam trasa się rozwidli. Jedna z jej części przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera w kierunku parku Dworskiego, następnie ul. Pokoju i Ratowników do ul. Chorzowskiej, gdzie połączy się z drugą częścią trasy, która prowadzić będzie od ul. Czarnoleśnej.
Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer zaznaczył, że nowa trasa umożliwieni mieszkańcom sprawne poruszanie się w centralnej części miasta, z dala od ruchliwych ulic. "Trasa wykonana zostanie w taki sposób, aby można nią było nie tylko spacerować, ale również przemieszczać się na rowerze lub biegając, a w części również poruszać się na rolkach. Co ważne, podczas wyznaczania trasy będziemy opierać się również o już wytyczone i wydeptane przez mieszkańców ścieżki" – wskazał.
Oprócz wytyczenia i wykonania trasy, kluczowa w projekcie jest także rewitalizacja okalającej trakt przestrzeni. Chodzi tu przede wszystkim o odnowienie parków i skwerów. Zrewitalizowany ma zostać park u zbiegu ul. Katowickiej i Tuwima, gdzie planowany jest plac zabaw dla dzieci, oraz industrialny plac rekreacji dla młodzieży m.in. z miejscami do wspinaczki.
Z kolei w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu ma powstać rosarium, siłownia "pod chmurką", polana wypoczynku oraz punkt ornitologiczny, a w parku przy ul. Hallera – ogród sensoryczny oraz inhalatorium. Ponadto, w ramach projektu wyremontowane zostaną alejki parkowe, zainstalowane będzie oświetlenie, powstaną także elementy małej architektury. Łącznie zasadzonych zostanie tam kilka tysięcy drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów.
PAP, awi
REKLAMA